Za súčasnú podobu a stav optického internetu vďačíme predovšetkým dlhým káblom vedúcim pod vodou, ktoré vzájomne prepájajú všetky kontinenty. Čoskoro ale podľa odborníkov môže tieto káble nahradiť nová technológia, ktorá bude nielen efektívnejšia, ale dokonca aj lacnejšia. Konkrétne má ísť o spojenie pomocou laseru šíriaceho sa vzduchom, píše server DSL.sk.
Potenciál v laseroch ako nástroja na optické pripojenie vidia výskumníci z ETH Zürich. Svoje optimistické predpovede zakladajú na nedávnom úspešnom otestovaní novej technológie vysokorýchlostnej laserovej komunikácie.
Na takúto formu spojenia ale nebudú stačiť len samotné lasery. Treba totiž brať do úvahy aj zakrivenie Zeme. Tento „problém“ sa však podľa vedcov dá vyriešiť tým, že komunikačné linky na veľké vzdialenosti sa budú realizovať s pomocou satelitov, ktoré obiehajú Zem na nízkych orbitách.
Úspešný test ukazuje veľký potenciál
Čo sa týka zmieneného úspešného testu, vedcom sa podarilo realizovať laserovú komunikáciu na vzdialenosť 53 km pri rýchlosti Tb/s (terabit za sekundu). Tento prenos umožnil čip MEMS s poľom 97 zrkadiel, ktoré až 1500-krát za sekundu upravujú posun fázy vlny spôsobený atmosférou. Výsledkom je podľa výskumníkov až 500-násobne lepší signál.
Samozrejme, táto technológia je ešte len v plienkach a stretáva sa s početnými obmedzeniami. Svedčí o tom aj rýchlosť, ktorá je v porovnaní s optickými káblami podstatne nižšia. Optické káble pod vodnými plochami dosahujú rýchlosť niekoľkých stoviek Tb/s.
Lákadlom sú nižšie náklady
Hlavným motivačným faktorom pre zlepšenie laserovej technológie môžu byť náklady. Prevádzka fyzických káblov je veľmi drahá. Takmer neustále si pýtajú investície, ktoré sa šplhajú do výšky stoviek miliónov.
Naopak lasery sa formujú ako lacnejšia alternatíva, ktorá si nevyžaduje tak objemné investície. Vedci taktiež tvrdia, že skutočná rýchlosť laserov môže byť oveľa vyššia, než aká sa dosiahla pri teste. V tom totiž použili len jednu vlnovú dĺžku. Napríklad pri aplikovaní 40 vlnových dĺžok tak môže rýchlosť spojenia dosiahnuť až 40 Tb/s.