Apple počas včerajšieho Keynote, ktorý sa uskutočnil v rámci konferencie WWDC, predstavil svetu svoj dlho očakávaný AR/VR headset. Zariadenie s názvom Apple Vision Pro uchvátilo pozornosť miliónov divákov, a to celkom oprávnene. Má totiž unikátny dizajn, priam revolučné technológie, ale aj poriadne mastnú cenovku, ktorá dvihla nejedno obočie.
Apple Vision Pro je nový headset zameraný na virtuálnu a rozšírenú realitu (AR/VR), ktorý dokáže fungovať ako samostatné zariadenie. Poháňa ho vysoko výkonný čip M2, dokáže sa pripojiť k Wi-Fi sieti a dokonca obsahuje nový typ procesoru s názvom R1, ktorého účelom ja v reálnom čase spracovávať všetky údaje získané zo senzorov, ktorými headset disponuje.
Oči, ruky a hlas
Senzorov je naozaj požehnane, a to z dobrého dôvodu. Apple Vision Pro totiž na rozdiel od iných headsetov nekooperuje a ani nebude kooperovať so žiadnymi ovládačmi. Jeho ovládanie prebieha len na základe pohybu rúk, očí, ale aj hlasu používateľa
Koľko ich teda má? Na vonkajšej strane sa nachádza celkovo 13 senzorov:
- hlavné kamery snímajúce okolie pred headsetom,
- bočné kamery snímajúce okolie po stranách headsetu,
- spodné kamery snímajúce okolie pod headsetom,
- infračervené snímače,
- snímače hĺbky,
- LiDAR skener.
Vo vnútri, resp. v okolí očí, sa nachádza kopa ďalších infračervených senzorov a LED svietidiel, ktoré spoločne usilujú o čo najpresnejšie monitorovanie pohybu očí. A práve to má byť jedným z hlavných rozlišovacích faktorov oproti iným headsetom. Technológia na monitorovanie očí headsetu Apple Vision Pro je totiž doslova revolučná.
Akonáhle si používateľ nasadí headset na hlavu, bude uvedený do prednastaveného používateľského rozhrania s kopou možností. Z tých si dokáže vyberať na základe toho, na ktorú z nich sa pozrie. Potom už len stačí na ruke spojiť palec a ukazovák, čím sa headsetu vyšle pokyn na otvorenie či spustenie vybranej možnosti.
A čo písanie textu? To môže prebiehať dvoma formami. Po „kliknutí“ na textové pole môžeš buď očami voliť jednotlivé písmená, alebo jednoducho začneš rozprávať. Headset je totižto vybavený aj mikrofónmi.
Apple myslí na všetko
Čo sa týka bezpečnosti, Apple spoločne s headsetom uviedol novú technológiu s názvom Optic ID, ktorú možno poňať ako Face ID pre oči. Headset najskôr overí identitu nositeľa za použitia skeneru očí a až potom sa odomkne.
Počas prezentácie sme si mohli všimnúť ešte jedného zaujímavého prvku. Na viacerých záberoch môžeme na vonkajšej strane headsetu vidieť oči nositeľa. To je možné vďaka OLED displejom, ktoré v reálnom čase premietajú to, čo vidia kamery snímajúce oči, teda kamery na vnútornej strane zariadenia.
Oči používateľa však nevidno vždy. Ak napríklad sleduje určitý typ mediálneho obsahu, napríklad film alebo video, obraz sa zmení na pulzujúcu farebnú grafiku.
Počítač na očiach
Tým môžeme premostiť k azda tej najdôležitejšej otázke – na čo vlastne Apple Vision Pro slúži? Headset možno poňať ako prenosný počítač, ktorý možno používať kdekoľvek a kedykoľvek. Po jeho nasadení má používateľ možnosť používať širokú paletu aplikácií, na ktoré je zvyknutý z ostatných zaradení Apple. Môže prehliadať fotografie, zapisovať poznámky i surfovať po internete.
Headset však nebeží na iOS či iných doteraz používaných systémoch od Apple. Vision Pro je vybavený vlastným operačným systémom s názvom Vision OS. Ten je špeciálne optimalizovaný tak, aby sa maximalizoval výpočtový výkon aj energetická úspora. Headset napríklad reprodukuje obraz v plnej kvalite len v tej oblasti, na ktorú sa používateľ práve pozerá.
Apple Vision Pro síce funguje ako samostatné zariadenie, no dokáže komunikovať aj s inými produktami značky Apple. Ak napríklad vlastníš MacBook, jednoducho si nasadíš headset, pozrieš sa na jeho obrazovku a tá sa následne premení na veľké okno v ostrom rozlíšení, s ktorým môžeš pracovať, a to dokonca aj za pomoci myši a klávesnice.
Ďalej možno headset využiť na volanie cez FaceTime, sledovanie filmov a videí, ale aj gaming. To všetko pri špičkovej kvalite, ktorú zabezpečujú dva displeje s rozlíšením 4K – jeden na každé oko.
Cena ťa rozhodne nepoteší
Ako si si mohol prečítať, Apple Vision Pro je skutočne netradičný headset s prvotriednymi kapacitami, ktoré sa rozhodne len tak nevidia. Pochopiteľne, treba rátať s tým, že takéto kapacity niečo stoja. Prvý AR/VR headset od Apple sa začne predávať za astronomických 3 500 dolárov, a to niekedy začiatkom budúceho roka. Finálna cena je tak ešte vyššia, než koľko predpovedali úniky informátorov.