Umelá inteligencia v posledných mesiacoch spôsobila ošiaľ globálnych rozmerov. Počúvame o nej z azda každej strany, k čomu je veľmi dobrý dôvod. AI má totiž obrovský potenciál, a to v mnohých odborných oblastiach, vrátane medicíny i ekonomiky. Preto je viac-menej isté, že AI sa bude v dohľadnej dobe aj naďalej rozvíjať.
Na mieru a tempo rozvoja AI sa po novom zamerala štúdia spoločnosti Bloomberg Intelligence (via iDnes.cz). Tá tvrdí, že modely generatívnej umelej inteligencie, ako je napríklad všetkým známy ChatGPT, môžu viesť k silnému rastu AI, ktorý potrvá bezmála 10 rokov. Dodáva, že tržby AI by sa do roku 2032 mohli zvýšiť až na 1,3 bilióna dolárov, čo je neporovnateľný rozdiel oproti minulému roku, kedy tržby dosiahli „len“ 20 miliárd dolárov.
Odborníci z Bloomberg Intelligence predikujú, že umelá inteligencia bude v nasledujúcich 10 rokov rásť pri ročnom tempe 42 %. Za týmto ráznym tempom má podľa nich stáť vysoký dopyt po infraštruktúre, ktorá je potrebná na trénovanie systémov umelej inteligencie, ako aj zariadeniach, ktoré modely AI využívajú. Rovnako sa má zvýšiť dopyt aj po inzercii a iných službách opierajúcich sa o umelú inteligenciu.
AI (z)mení svet
„Svet v budúcich 10 rokoch čaká explózia rastu v sektore generatívnej umelej inteligencie, ktorá prinesie zásadnú zmenu fungovania technologického sektoru,“ uviedol vedúci tímu odborníkov. „Táto technológia sa bude v priebehu svojho vývoja stávať čoraz podstatnejšou súčasťou výdajov informačnej technológie, reklamu a kybernetickú bezpečnosť.“
Úloha AI v modernom svete je čoraz silnejšia a dôležitejšia. Tobias Heger, riaditeľ pre inovácie a stratégie v spoločnosti Creative Dock, nedávno prehlásil, že kombinácia ľudskej schopnosti riešiť problémy s analytickými schopnosťami AI úplne zmení pravidlá hry v ekonomike, strategickom prognózovaní, ako aj geopolitike.
Dodal, že pričinenie umelej inteligencie v rozhodovacích procesoch ľudí môže znamenať úplnú elimináciu nepredvídateľných situácií, ktoré sú výsledkom čisto ľudských rozhodovacích procesov. Sem môže spadať napríklad aj narušenie ekonomických cyklov.
Čo sa týka tržieb, v tomto ohľade má byť najväčšou hnacou silou už zmienený dopyt po infraštruktúre na trénovanie modelov AI. Tá by mala do roku 2032 generovať tržby vo výške 247 miliárd dolárov ročne. Digitálne reklamy s podporou AI majú generovať 192 miliárd dolárov ročne, portály na prevádzku AI potom okolo 134 miliárd dolárov ročne.