Akvizícia herného štúdia Activision Blizzard spoločnosťou Microsoft stále neprebehla. A zdá sa, že ani v dohľadnej dobe neprebehne. Obchod v hodnote 69 miliárd dolárov (63,9 miliardy eur) totiž zabrzdil federálny súd v Kalifornii so slovami, že „je nevyhnutné zachovať status quo“, píše server WION.
S akvizíciou herného štúdia sa spája mnoho námietok, ktoré vyžadujú dôkladné prešetrenie. Tieto námietky v nemalej miere prichádzajú zo strany regulačných úradov. Obávajú sa totiž poškodenia hospodárskej súťaže.
Akvizíciou Activsion Blizzard by sa totiž z Microsoftu stala jedna z najväčších herných korporácií na svete. Predsa len ide o kúpu štúdia, ktoré sa za posledné dekády zaslúžilo o mnoho obľúbených titulov, vrátane azda najpopulárnejšieho MMORPG v histórii – World of Warcraft.
V rozhodnutí kalifornského súdu stojí, že prípad sa bude najbližšie prejednávať 22. a 23. júna na federálnom súde v San Franciscu, kde sa budú predkladať potrebné dôkazy. Microsoft a Activion Blizzard musia do 16. júna predložiť právne argumenty, zatiaľ čo Federálna obchodná komisia (FTC) musí svoje argumenty predložiť do 20. júna.
Microsoft čaká tvrdý boj
Vypočutie FTC je predbežne naplánované na august. Počas tohto procesu budú vypočuté argumenty o opodstatnenosti dohody, čo má byť kľúčovým faktorom pre povolenie, resp. zamietnutie transakcie. FTC bude argumentovať proti umožneniu akvizície, zatiaľ čo Microsoft, pochopiteľne, bude bojovať za jej odobrenie.
Práve FTC zastáva názor, že prechod Activision Blizzard pod Microsoft by výrazne poškodil hospodársku súťaž. Tvrdí, že takýto krok by Microsoftu umožnil exkluzívny prístup k hrám od Activision Blizzard, čo by mohlo neprimerane znevýhodniť konzoly od spoločností Nintendo a Sony.
Microsoft naopak deklaruje, že dohoda by bola výhodná pre všetkých hráčov a herné spoločnosti. Dokonca ponúkol možnosť, že s FTC podpíše práve záväznú dohodu o poskytovaní hier úspešnej série Call of Duty konkurentom po dobu 10 rokov.
Zdá sa teda, že úspešné odkúpenie herného štúdia sa tak skoro konať nebude. Stále totiž Microsoftu treba súhlas nielen od regulačných úradov v USA, ale aj vo Veľkej Británii a Európe.