Umelá inteligencia (AI) sa v posledných mesiacoch rozšírila do viacerých kľúčových oblastí, vrátane medicíny. Po novom sa zdravotníkom podarilo dosiahnuť niečo, z čoho doslova behá mráz po chrbte. Za pomoci umelej inteligencie dokázali čítať ľudské myšlienky, a to s celkom podozrivo vysokou presnosťou, píše server Intersting Engineering. Táto, nazvime to iniciatíva, bola súčasťou odborného výskumu, ktorého výsledky boli zverejnené prostredníctvom vedeckej publikácie Nature Neuroscience.
Umelá inteligencia je tu s nami už celkom dlho, no až v priebehu posledných mesiacov sa jej dostáva abnormálnej pozornosti. Tento ošiaľ spôsobil debut jazykového modelu ChatGPT, ktorý ohúril svojimi schopnosťami poskytovať dôležité informácie z viacerých zdrojov v jednom jednoducho podanom celku.
Netrvalo dlho a vývoj vlastných modelov oznámili ďalšie prominentné firmy z technologického spektra. S novými systémami sa doslova roztrhlo vrece a dnes o umelej inteligencii počúvame takmer zo všetkých strán. Venované sú im aj obsiahle prednášky odborníkov, ktorých definície odznievajú dokonca aj na školách. Jednu takúto prednášku som si mal včera možnosť zažiť osobne na svojej univerzite.
Pre niektorých už môže to kvantum pozornosti, ktorú ľudstvo venuje umelej inteligencii, prísť otravné. Umelá inteligencia však preniká do čoraz väčšieho objemu vrstiev ľudskej spoločnosti, a teda sú poznatky o nej celkom dôležité, teda aspoň tie základné.
Samozrejme, umelá inteligencia so sebou prináša značný obnos rizík. Všeobecne sa ju však vedci snažia využiť v prospech ľudstva, nie v jeho neprospech.
Umelá inteligencia ako prekladač pre myseľ
Do tejto skupiny vedcov patria aj participanti výskumu, ktorí využili umelú inteligenciu na vyššie zmienené čítanie myšlienok. Nedokázala to však sama o sebe. Pomohli jej k tomu dáta získané z MRI, teda magnetickej rezonancie mozgu.
Proces je to náročný a komplikovaný, no zjednodušene možno povedať, že umelá inteligencia dekóduje dáta z MRI a následne na ich základe určí, na čo daná osoba myslí. Hoci zatiaľ nejde o podrobné čítanie myšlienok, aké poznáme zo sci-fi filmov, no s ďalším pokrokom je dosiahnutie tohto míľnika prinajmenšom možné.
Terajšia podoba čítania myšlienok je neinvazívna, čo znamená, že na jej funkčnosť nie je vyžadované, aby boli danej osobe do lebky implantované elektródy. Stačia len jej dáta z MRI, ktoré prepisuje na text. V tomto texte sú obsiahnuté predovšetkým myšlienky, ktoré si osoba podstupujúca rezonanciu vytvára, napríklad pri počúvaní hudby a podcastov.
Presnosť odhadu umelej inteligencie bola celkom presná. V prípade, že počúvané slová hovorili o tom, že osoba „ešte nevlastní vodičský preukaz“, systém ich na základe informácií z MRI reprodukoval ako „ešte sa ani nezačala učiť šoférovať“.
Takýto systém umelej inteligencie môže byť v rámci medicíny užitočný napríklad pre osoby, ktoré sú postihnuté rečovou vadou či pripútané k lôžku bez možnosti rozprávania a pohybu.