Slovensko zaznamenalo ďalší dôležitý úspech. Naša malá krajina sa totižto stáva lídrom v oblasti úspešných kyberbezpečnostných projektov realizovaných v rámci výzvy Digitálna Európa.
Program Digitálna Európa ponúkol vo výzve s februárovou uzávierkou finančné prostriedky vo výške 154 miliónov eur, konkrétne za účelom posilnenia kybernetickej bezpečnosti Európskej únie (EÚ). Príslušné organizácie členských krajín EÚ o financovanie žiadali buď samostatne, alebo v konzorciách. Výška podpory vo väčšine prípadov siahala na úroveň 50 % rozpočtu. Výnimkou boli malé a stredné podniky, pri ktorých to bolo až 75 %.
V rámci programu bolo Slovensku zo strany Európskej komisie schválených až osem projektov zameraných na kybernetickú bezpečnosť, čím sa naša krajina zaslúžila o prvú priečku. Druhé miesto obsadilo Francúzsko, ktorému bolo schválených sedem projektov. Tretiu priečku zdieľajú Grécko a Rumunsko so šiestimi schválenými projektami. Susedné Poľsko má na konte štyri schválené projekty.
Slovensko sa nemá za čo hanbiť
Slovenské organizácie si úspech získali najmä vo výzvach na inovatívne kyberbezpečnostné riešenia a na budovanie stredísk bezpečnostných operácií. Jedným zo žiadateľov bolo, resp. je aj Kompetenčné a certifikačné centrum kybernetickej bezpečnosti, ktoré pre Projekt implementácie NIS2 na Slovensku získalo kofinancovanie vo výške viac ako milión eur. Celkový rozpočet projektu je takmer 2,2 milióna eur, pričom čiastka má vystačiť na tri roky.
NIS2 je nová smernica EÚ pre sieťovú a informačnú bezpečnosť, ktorá vyvoláva potrebu novelizácie zákona o kybernetickej bezpečnosti na území Slovenskej republiky. „Smernica NIS2 výrazne zvýši počet prevádzkovateľov základných služieb z terajších 1 500 na približne 9 000. Zároveň sa sprísnia podmienky oznamovania bezpečnostných zraniteľností,“ uviedol Ivan Makatura, generálny riaditeľ kompetenčného centra.
Dočkáme sa inovácií
Cieľom uvedeného projektu je zlepšiť implementáciu smernice NIS2 na Slovensku, a to vo všetkých kľúčových oblastiach, vrátane legislatívneho rámca, vzdelávania, informovanosti i vývoja technických nástrojov Podľa slov Ivana Makaturu si je kompetenčné centrum plne vedomé toho, že synergia a komunitná spolupráca sú najdôležitejšími faktormi úspechu-
Program Digitálna Európa má v rámci roku 2023 vyčlenenú finančnú čiastku vo výške 161 miliónov eur. V budúcom roku sa má táto suma navýšiť na 214 miliónov eur. O granty sa môžu uchádzať právne subjekty, a síce firmy, štátna správa, ale aj samospráva, školy, univerzity, vedecké pracoviská a organizácie tretieho sektora.
Zdroj: TS