Slovenskí študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave prišli so skutočne kurióznym objavom. Vyvinuli a zostrojili vlastný elektromobil s batériovým pohonom, ktorý sa zúčastní pretekov v úspornej jazde Shell Eco-marathon. Tieto preteky sa budú konať 20. až 25. mája vo francúzskom Nogare.
Shell Eco-marathon sú preteky v úspornej jazde, v ktorej študentské tímy zo stredných a vysokých škôl navrhujú a zostrojujú vozidlá s cieľom prejsť čo najviac kilometrov na jeden liter paliva alebo jednu kilowatthodinu elektrickej energie. Tieto preteky účastníkom umožňujú nahliadnuť do potenciálnej budúcnosti úspornej dopravy nielen v mestách.
Nové vozidlo má necelých 30 kg
Študenti zo Strednej priemyselnej školy dopravnej sa pretekov zúčastnia už šiestykrát. Doterajší rekord školy činil spotrebu 1 kWh energie na 176 km jazdy. Tento rok sa ho študenti pokúsia prekonať, a to s úplne novým vozidlom, ktoré je kompletne vyrobené z karbónu a vďaka tomu o 12 kg ľahšie. Vozidlo váži len 29 kg. Jeho súčasťou sú tri kolesá a 36 V lítiový akumulátor 11,6 Ah.
„Tento rok sa na pretekoch zúčastňujeme s mladým tímom, ktorý tvoria študenti prvého a druhého ročníka. Tešíme sa, že preteky vo Francúzsku nám dajú príležitosť vidieť, ako nad tým istým problémom rozmýšľajú študenti iných krajín. Veríme, že získame cenné skúsenosti, z ktorých budeme čerpať aj budúce roky. Máme veľkú choď prekonať rekord školy, ktorý je 176 km/1 kWh,“ hovorí kapitán študentského tímu Andrej Alaksa.
Celkovo sa pretekov zúčastní takmer 130 tímov z Európy a Afriky. Súťažiť sa bude v troch kategóriách, a to prototypoch, Urban Concept, vozidlách, ktoré sa vo väčšej miere podobajú autám v bežnej premávke, ako aj autonómnych vozidlách.
Študenti si na súťaženie môžu vybrať vozidlo poháňané benzínom, naftou, etanolom, vodíkom i elektrinou. Trnavskí študenti siahli po elektrickom pohone.
Podujatie s hlbším významom
„Študenti, ktorí sa zapájajú do pretekov Shell Eco-marathon nevyužívajú iba získané vedomosti zo školy, ale podujatie im ponúka priestor pre vlastné inovácie a kreatívny prístup k riešeniu problémov. Som rád, že každý rok sa nám podarí dať dokopy skupinu nadšených študentov, ktorí počas celého roka príprav zbierajú cenné skúsenosti,“ vysvetľuje Peter Papík, riaditeľ Strednej priemyselnej školy dopravnej v Trnave.
Preteky sú dôkazom, že školy a univerzity sú miestom pre inovatívny výskum a sú dôležitým článkom v debate o budúcnosti energií či dopravy. „Je skvelé vidieť, že aj slovenskí študenti majú čo povedať k téme budúcnosti využívania energetických zdrojov v doprave. Touto témou sa v spoločnosti Shell intenzívne zaoberáme, aby sme mohli prinášať riešenia pre čistejšiu energiu. Práve preto sme prijali stratégiu rozvoja s názvom Powering Progress, podľa ktorej sa riadia naše kroky v oblasti dekarbonizácie dopravy a dosiahnutia nulovej emisnej stopy do roku 2050,“ dodáva Jana Voštinárová, riaditeľka korporátnej komunikácie spoločnosti SHELL Slovakia.
Zdroj: TS