Pokrok umelej inteligencie (AI) naberá priam nestíhateľné tempo. Za spúšťač tejto ohromnej lavíny možno považovať debut jazykového modelu ChatGPT, ktorý sa v priebehu nasledujúcich mesiacov dočkaj niekoľkých dôležitých aktualizácií. V súčasnosti ide o jednu z najpoužívanejších foriem umelej inteligencie, a to z celkom pochopiteľných dôvodov.
Nie každý je však z pokroku AI nadšený – objavili sa početné skupiny, ktoré lobujú za to, aby bol vývoj nových systémov dočasne pozastavený. Celkom prekvapivo sa do tejto skupiny po novom pridáva aj Sam Altman, šéf spoločnosti OpenAI, ktorá stojí za vznikom vyššie zmieneného modelu ChatGPT, píše portál iDNES.cz.
Treba regulácie, no nie príliš obmedzujúce
Altman vyjadril podporu iniciatívam, ktoré apelujú na zavedenie regulácii pre umelú inteligenciu, ako aj bezpečnostných štandardov pre uvádzanie nových systémov a modelov. „Vláda Spojených štátov by mala zvážiť kombináciu kritérií pre povolenie alebo registráciu pri vývoji a uvádzaní modelov AI.. súbežne so stimulmi pre úplné dodržiavanie týchto kritérií,“ uviedol Altman.
Zároveň však zastáva názor, že prípadné regulácie by nemali byť príliš striktné, teda aby nedemotivovali vývojárov od tvorenia inovácií. Naopak, mali by byť „dostatočne flexibilné v závislosti od technologického pokroku“.
Obávajú sa viacerí
Altmanové slová sú celkom prekvapujúce, nakoľko šéfuje firme, ktorá zostrojila neustále vyťažený ChatGPT. Rozhodne však zdôrazňujú dôležitosť toho, aby nielen podnikatelia a firmy, ale aj vlády a vládne organizácie zapracovali na vytvorení dostatočne efektívneho súboru pravidiel pre používanie, ako aj vývoj systémov umelej inteligencie.
Nie je tomu tak dávno, čo sme vás na našom webe informovali o iniciatíve, ktorú podpísali stovky uznávaných odborníkov. Sprievodný dokument podpísal aj Elon Musk, hoci neskôr vyplávalo na povrch, že zrejme aj on pracuje na vlastnom modeli AI.