Smartfóny dnes používame takmer všetci. Umožňujú nám ostať v kontakte s rodinou a priateľmi, pozeráme na nich filmy a videá, používame ich na vyhľadávanie informácií. Vreckové superpočítače však neprinášajú len pozitíva, ale aj negatíva. Najčastejšie sa v tomto súvise hovorí o závislosti, no sú tu aj iné negatívne vplyvy, ako napríklad digitálna slepota.
Práve na tú v reportáži upozorňuje RTVS. Digitálnu slepotu možno označiť za ochorenie spôsobované prevažne modrým svetlom z displejov, na ktoré každodenne pozeráme. Toto svetlo pritom neemitujú len smartfóny, ale aj počítačové monitory a LED svietidlá.
Niektorí sú náchylnejší viac, iní menej
O negatívnych vplyvoch modrého svetla si už asi počul. Čo ale zrejme nevieš, je skutočnosť, že rovnaký čas pred obrazovkou môže jednotlivých ľudí ovplyvňovať rozdielne. Najviac má modré svetlo zaťažovať svetlo-okých ľudí. Práve táto skupina je podstatne náchylnejšia na ochorenie zvané makulárna degenerácia. Často je spôsobovaná genetickou predispozíciou, no taktiež aj pridlhým pozeraním na displej smartfónu.
„Modré svetlo môže spôsobiť celý rad problémov. U starších pacientov môže spôsobiť problémy so sietnicou, u mladších pacientov a u detí môže spôsobiť nespavosť, preto je veľmi nebezpečné,“ vysvetľuje Petr Kolář, prednosta očnej kliniky SZU a UN v Bratislave. „Oči, ktoré sú svetlé, sú ďaleko viac ohrozené, sú vo väčšom nebezpečí než očí, ktoré sú tmavé.“
V praxi má mať približne 90 % pacientov ľahšiu formu makulárnej degenerácie, pričom zvyšných 10 % vykazuje výraznejšie zhoršený zrak, prípadne slepotu.
Pacienti, ktorých oslovila RTVS, opísali makulárnu degeneráciu rôzne. V niektorých prípadoch si ľudia trpiaci týmto ochorením všimli, že vidia predmety na obrazovkách i mimo nich vlnovite či dokrivene. Niekedy zase začali vidieť rozmazane či šero.
Dá sa pred ním chrániť
Modrému svetlu sa v dnešnej modernej ére nevyhneme. Existujú však spôsoby, ako sa pred ním efektívne chrániť a znížiť tak riziko vzniku makulárnej degenerácie. Často sa dá modré svetlo vypnúť priamo na zariadení. Obraz má síce potom menej atraktívne farebné tóny, no oči ti za to rozhodne poďakujú. Alternatívou je potom napríklad používanie špeciálnych okuliarov, ktoré dokážu modré svetlo filtrovať.