Nemecko ide celému svetu príkladom. Otvorilo totiž prvú cyklotrasu so strešnou krytinou, ktorú pokrývajú solárne panely. Spája sa tak príjemné s užitočným – cyklisti majú k dispozícii pohodlný úsek, ktorý ich navyše ochráni pred dažďom, zatiaľ čo solárne panely priebežne generujú čistú elektrickú energiu. O novinke informuje server Renewables Now.
Udržateľnosť sa dostáva čoraz viac do popredia hlavných celospoločenských tém, a to predovšetkým v rámci Európskej únie (EÚ). Na tomto území aktuálne prebiehajú viaceré iniciatívy a stratégie, ktorých cieľom je splniť podmienky stanovené Parížskou zmluvou z roku 2015. Tá stanovila limitovanie škodlivých emisií a obmedzenie rastu teploty klímy pod úrovňou 2 °C (ideálne pod 1,5 °C).
Cyklotrasa budúcnosti
Dosiahnutie tohto cieľa si vyžaduje mnoho rôznorodých prostriedkov. A čerstvo otvorená cyklotrasa v Nemecku je jedným z nich. Celkovo pokrýva úsek o dĺžke 300 metrov. Strecha cyklotrasy má v sebe zakomponovaných približne 900 solárnych modulov, ktoré dokážu ročne vygenerovať až 280 MWh čistej elektrickej energie.
O realizáciu tohto projektu sa zasluhuje spoločnosť BadenovaWaermeplus, dcérska firma Badenova. Ruku k dielu však priložilo aj mesto Freiburg, kde sa cyklotrasa nachádza, ale aj výskumný inštitút Fraunhofer ISE.
Projekt sa bude šíriť
Cyklotrasa je však len začiatok. Model, ktorý vznikol v uvedenej spolupráci, možno uplatniť aj v iných lokalitách pri znížených nákladoch. Veľkým prínosom by bola jeho implementácia v mestách, byť to na strešných či dopravných plochách. Cieľ projektu je pritom veľmi jednoduchý – zvýšiť produkciu elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov.
Mesto Freiburg sa zdá byť v rámci udržateľnosti o krok napred v porovnaní s inými mestami, a to nielen v Nemecku. Okrem solárnej cyklotrasy tu majú napríklad aj futbalový štadión. Ten taktiež má na streche solárne panely, ktoré dokážu vyprodukovať dostatok energie na pokrytie ročnej spotreby celého zariadenia.
Možno aj na Slovensku
Dopracuje sa niekedy niečo také aj ku nám na Slovensko? Bolo by to rozhodne veľmi pekné. Otázkou je, koľko bude náš štát ochotný do riešenia investovať. Slovensko však je členom EÚ, a to už od roku 2004, a teda sa ekologické stratégie priamo dotýkajú aj nás.