Objavovanie vesmíru má mnoho priaznivcov i odporcov. Zatiaľ čo jedna skupina s nadšením sleduje nové objavy, druhá buduje argumenty opierajúce sa o výšku nákladov, ktoré sa na objavy vynakladajú. Netreba však zabúdať na skutočnosť, že niektoré vesmírne objavy či inovácie môžu výrazne pomôcť tomu, ako fungujeme „tu dole“, teda na Zemi.
Exemplárnym príkladom môže byť americká spoločnosť EnerVenue, ktorá vyvíja dlhodobo udržateľné batérie. Jedným z jej klientov je aj NASA, ktorá tieto batérie využíva už viac ako 40 rokov na napájanie Medzinárodnej vesmírne stanice či Hubblovho vesmírneho teleskopu, píše server Interesting Engineering.
Zrejme je však len otázkou času, kým tieto batérie ľudstvo nasadí aj na Zemi. Spoločnosť na vývoj batériových technológií využíva poznatky z práce profesora Stanfordskej univerzity Yi Cuiho, ktorý zároveň pôsobí ako jej predseda predstavenstva a hlavný technologický poradca.
Sú ekologické a finančne menej náročné
Cui totiž prišiel na to, ako upraviť technológiu niklovo-vodíkových batérií NASA tak, aby mohli byť použité na Zemi. Takéto batérie by sa vyznačovali nielen extrémne dlhou životnosťou, ale aj nižšou nákladovosťou.
Zároveň sa môžu pochváliť odolnosťou aj voči tým najextrémnejším podmienkam. K ich environmentálnej udržateľnosti pritom prispieva nielen ich dlhá výdrž, ktorá výrazne presahuje 30 rokov, ale aj to, že sú plne recyklovateľné. Neprodukujú tak žiadny toxický odpad, pričom vďaka ich chemickému zloženiu majú nulové riziko vzniku požiaru.