Google to počas tohtoročného Google I/O rozbehol naplno. Predstavil nám hneď niekoľko úchvatných noviniek, vrátane smartfónu Pixel 7a, ktorý sme podrobne opísali v samostatnom článku, ale aj úplne prvého skladacieho smartfónu značky Pixel. Práve tomu bude venovaný tento článok. Toto je Pixel Fold.
O prvom skladacom smartfóny z dielne Google sa špekuluje už dlho. Miestami sa dokonca zdalo, že gigant celý projekt zmietol pod koberec. Napokon sa tak ale nestalo. Rozhodol sa zabrať a priniesť na trh zariadenie, ktoré by dokázalo konkurovať skladačkám od Samsungu, Oppo, Xiaomi a ďalších.
Google Pixel Fold: Dizajn
Pixel Fold používa všetkým známy „knižný“ dizajn. Pánt je teda orientovaný vertikálne, čo umožňuje veľkú úžitkovú plochu na prácu i zábavu. Vnútorná strana zariadenia je takmer kompletne venovaná displeju. Z miesta mu uberajú relatívne hrubé rámiky na vrchu a na spodku. No na druhú stranu, vďaka hrubšiemu vrchnému rámiku nebolo potrebné do displeja vyrezávať otvor pre selfie objektív.
Vonkajšia strana sa delí na dve časti. Prvá sa vyznačuje známym dizajnovým jazykom, ktorý poznáme z modelov Pixel 7. Aj pri Pixel Fold tak môžeme rátať s horizontálne orientovaným panelom s fotoaparátmi. Druhú časť vypĺňa sekundárny displej, ktorý ohraničujú o čosi tenšie rámiky, kvôli čomu musel druhý selfie objektív dostať dedikovaný výrez.
Kvalita zvonka i zvnútra
Keď už sme pri vonkajšom displeji, povenujme sa aj jeho parametrom. Reč je o celkom kompaktnom 5,8-palcovom FHD+ OLED paneli s pomerom strán 17,4 : 9, podporou pre obnovovaciu frekvenciu 120 Hz a svietivosťou 1 500 nitov. Nechýba ani ochranná vrstva Gorilla Glass Victus. Úlohu hlavného displeja zohráva 7,6-palcová OLED obrazovka s rozlíšením 2 208 x 1 840 px, obnovovacou frekvenciou 120 Hz a svietivosťou 1 450 nitov. Mnohých iste poteší, že je orientovaná na ležato, čo môže viesť k lepšej kompatibilite s niektorými typmi obsahu.
Interiér modelu Pixel Fold vypĺňa čipset Tensor G2, ktorý poháňa rad Pixel 7 i čerstvo predstavený Pixel 7a. Reč je o čipe založenom na 5 nm výrobnom procese, ktorý kladie dôraz nielen na vysoký výkon, ale predovšetkým na maximalizáciu kvality fotografie a šikovnosti umelej inteligencie. S procesorom spolupracuje 12 GB operačná pamäť a 256/512 GB interného úložiska. Žiaľ, slot pre microSD kartu chýba. Zoznam vnútorných komponentov kompletizuje batéria s kapacitou 4 800 mAh a podporou pre 30 W drôtové nabíjanie. K dispozícii je potom aj bezdrôtové nabíjanie.
Optika, ktorá sa rozhodne nemá za čo hanbiť
Presúvame sa k optike. Pixel Fold ponúka celkovo tri zadné fotoaparáty. Hlavnú rolu obsadil 48 Mpx snímač obrazu s clonou f/1.7, laserovým automatickým zaostrovaním a optickou stabilizáciou obrazu (OIS). Sekunduje mu 10,8 Mpx teleobjektív s clonou f/3.1, automatickým zaostrovaním, OIS a podporou pre 5-násobný optický zoom, ako aj 10,8 Mpx ultraširokouhlý senzor s clonou f/2.2 a 121-stupňovým zorným poľom.
Čo sa týka selfie objektívov, vonkajší má rozlíšenie 9,5 Mpx, clonu f/2.2, automatické zaostrovanie a podporu pre HDR. Vnútorný selfie snímač má zase rozlíšenie 8 Mpx a clonu f/2.0.
Čistý Android v novom kabáte
Pochopiteľne, Google sa v rámci modelu Pixel Fold vyhral aj so softvérom, ktorý prispôsobil tak, aby využíval čo najviac výhod ohybného dizajnu. Vo väčšine prípadov však zvolil podobné prostriedky ako konkurencia.
Vnútorný displej umožňuje otvorenie a používanie viacerých aplikácií súčasne, pričom pri zložení dokáže rozdeliť jednu aplikáciu na dve časti. Napr. pri YouTube sa v takomto prípade bude na jednej polovici zobrazovať prehrávané video, na druhej zase ovládacie prvky. Rovnako môže prísť vhod aj rozdelenie panelu s nástrojmi a panelu s notifikáciami. Obidva majú k dispozícii svoju polovicu obrazovky.
Obecne mal Google pre Pixel Fold špeciálne prispôsobiť viac ako 50 vlastných aplikácií.
Google Pixel Fold: Cena
Pixel Fold sa začne na americkom trhu predávať za 1 799 dolárov, čo je cena za konfiguráciu 12/256 GB. Variant s dvojnásobkom úložiska má byť nacenený na 1 919 dolárov. V prepočte tak možno rátať s tým, že u nás sa bude zariadenie predávať za približne 1 800 až 2 000 eur.