Spoločnosť SpaceX má v rámci svojej ambície dobyť kozmos skutočne veľké plány. Tie sa pritom netýkajú len kolonizácie iných planét. Ako píše server Digital Trends, podľa všetkého zahŕňajú aj vybudovanie vôbec prvej súkromnej vesmírnej stanice. S jej vybudovaním má SpaceX pomôcť kalifornský startup Vast.
Haven-1, havný modul konštrukcie, má byť do vesmíru vynesený už v auguste roku 2025, a to za použitia rakety Falcon 9. Krátko na to sa k hlavnému modelu vynesie o čosi väčší modul s názvom Vast-1. Potom už bude nasledovať len loď Crew Dragon, ktorá na palubu modulov, resp. stanice, vynesie štyroch astronautov. Spočiatku majú na nej zotrvať po dobu 30 dní.
„Súkromná raketa vysielajúca súkromné plavidlo so súkromnými astronautmi na súkromnú vesmírnu stanicu je budúcnosťou nízkej zemskej orbity,“ uviedol Tom Ochinero, jeden z výkonných reprezentantov SpaceX, prostredníctvom tlačovej správy. „Spoločne s Vast podnikáme ďalšie kroky, aby sa táto budúcnosť stala realitou.“
Zmienený startup Vast vznikol v roku 2021, pričom jeho špecializáciou sú technológie potrebné na kolonizovanie vesmíru. Práve on bude mať na starosti predaj štyroch voľných miest na rakete, ktorá poletí k prvej súkromnej vesmírnej stanici. Zákazníkmi majú byť domáce i medzinárodné vesmírne agentúry, ako aj súkromné osoby začlenené do vedeckých alebo filantropických projektov. Čo sa týka ceny miest, tá zatiaľ nie je známa.
ISS o pár rokov skončí, SpaceX sa postará o budúcnosť
Dá sa povedať, že rozhodnutie SpaceX vybudovať vlastnú vesmírnu stanicu prichádza práve včas. Ako už možno viete, Medzinárodná vesmírna stanica (ISS) v roku 2031 ukončí svoju službu. Je preto potešujúce vedieť, že astronauti budú mať aj potom kde pracovať a prebývať.
SpaceX však nie je jedinou spoločnosťou, ktorá chce na orbitu Zeme vyslať obývateľný objekt. Podobne zmýšľa aj spoločnosť Blue Origin, ktorú vlastní Jeff Bezos, zakladateľ Amazonu. Konkrétne má v úmysle vybudovať stanicu s názvom Orbital Reef, pričom spraviť tak plánuje do roku 2030. Napokon nemožno vynechať ani stanicu Starlab, ktorá by mala byť oficiálne spustená v roku 2027.