Čína učinila zásadný pokrok v rámci svojho vesmírneho programu. Na orbitálnu stanicu Tchien-kung, v preklade Nebeský palác, oficiálne vyslala loď Šen-čou, ktorej posádka po prvýkrát nezahŕňa výhradne príslušníkov armády. Krajina ďalej oznámila, že v budúcnosti má v pláne aj misiu na Mesiac, píše server iDnes.cz.
Čína dokončila svoju novú vesmírnu stanicu len minulý rok. Jej súčasní obyvatelia sú na nej od konca minulého roku. V týchto okamihoch k nim však smeruje loď s náhradnou zostavou, pričom „zakotviť“ by mala niekedy v noci z pondelka na utorok nášho času. Celkovo ide už o piaty let k čínskej vesmírnej stanici od roku 2021.
Tento let je však iný ako tie ostatné, a to práve kvôli posádke. Tá totiž po prvýkrát obsahuje aj civilistu. Je ním vedec Kuej Chaj-šchao, ktorý sa na palube vesmírnej stanice bude zaoberať rôznymi vedeckými experimentmi. Doposiaľ bolí všetci čínski astronauti aj príslušníkmi ozbrojených síl.
Dá sa povedať, že nová čínska vesmírna stanica funguje, resp. bude fungovať ako dočasná náhrada za Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktorá bude čoskoro vyradená z prevádzky. Čína odhaduje životnosť svojej stanice na približne 15 rokov. Vznik vlastnej alternatívy k ISS však podnietil aj nesúhlas USA s tým, že čínsky vesmírny program funguje pod záštitou vojenského krídla Komunistickej strany Číny. Nebeský palác je pritom čisto čínskym produktom, čiže vznikol bez pričinenia iných štátov.
Na Mesiaci ešte pred koncom dekády
Čo sa týka vyššie zmienenej misie na Mesiac, tú plánuje Čína realizovať do konca tejto dekády. Zrejme sa jej teda nepodarí predbehnúť misiu Artemis III, ktorá astronautov vynesie k našej prirodzenej družici už v roku 2025.
Obe misie však majú rovnaký cieľ, a to vybudovať na Mesiaci základňu aj s posádkou. Nateraz je otázne, ako sa to všetko vyvinie. Legislatíva USA totižto obmedzuje spoluprácu s Čínou. Tá je vraj naopak medzinárodnej spolupráci otvorená.