Umelá inteligencia (AI) dnes slúži mnohým účelom. Už čoskoro sa však má jej využitie rozšíriť aj o prekladanie prastarých, resp. dnes už mŕtvych jazykov dávnych kultúr. Konkrétne majú takto využívať AI vedci z izraelských univerzít v mestách Tel Aviv a Ariel, a to na vylúštenie starých akkadských textov písaných klinovým písmom, informuje denník The Jerusalem Post.
O klinovom písme počul asi každý z nás. Vzniklo pred niekoľkými tisíckami rokov na Blízkom Východe, pričom v nasledovnom období prešlo niekoľkými obmenami. Okrem akkadčiny ho využívali aj iné jazyky, ako napríklad sumerčina či stará perzština. Na zápis textov v tomto písme ľudia využívali rydlá a hlinené tabuľky. Mnohé z nich sa zachovali dodnes, avšak len málokto im dokáže porozumieť.
Kde nestačia ľudia, pomôže AI
Nedostatok odborníkov na zastarané jazyky podnietil zapojenie moderných systémov. Jednou z najlepších volieb sa ukázala byť umelá inteligencia – vedci zo zmienených univerzít vyvinuli nový model, ktorý dokáže automaticky prekladať zabudnutú akkadčinu do angličtiny.
Pre tento účel boli vyvinuté hneď dva systémy. Jeden slúži na prekladanie akkadčiny z klinového písma, druhý sa zase opiera o transliteráciu v latinke. Nateraz sa zdá byť spoľahlivejší druhý zmienený systém, hoci aj tomu sa niekedy podarí vytvoriť nezmyselné, a teda nepresné preklady. Ostatne sú však jeho výstupy považované za spoľahlivé. Zdá sa, že najlepšie mu idú preklady viet, ktoré majú menej ako 118 znakov.
Systém je to však stále veľmi mladý, a preto mu treba občasné preklepy odpustiť. Do budúcnosti sa pomocou strojového učenia a odborného vstupu historikov naučí novým poznatkom, čo povedie k ešte presnejším prekladom a potenciálne aj veľkolepým objavom. Kým sa tak stane, odborníci môžu manuálne upravovať konečné výstupy systému.