Keď sa hovorí o dopravných nehodách, asi každému z nás ako príčina napadne alkohol. A hoci je pravda, že opitosť býva kľúčovým faktorom, sú aj iné „veci“, ktoré môžu v niektorých prípadoch predstavovať takmer rovnako vysoké nebezpečenstvo.
Ako hovorí nová štúdia, o ktorej informoval portál The Conversation, vodiči motorových vozidiel sa vysokému riziku spôsobenia dopravnej nehody vystavujú aj vtedy, keď si za volant sadajú nevyspatí, resp. unavení. Únava je podľa odborníkov príčinou až 20 % všetkých nehôd. Platí pritom jednoduchá rovnica – čím menej spíte, tým je riziko vyššie.
Vedci varujú, že aj mierne zanedbanie spánku môže zvýšiť toto riziko o desiatky percent. Všeobecne je známe, že pre človeka je ideálny spánok o dĺžke zhruba 8 hodín. Akonáhle je spánok o hodinu či dve kratší, riziko spôsobenia nehody sa zvyšuje až o 30 %.
Nulový spánok = 1 promile
Extrémnym prípadom je, keď človek nespí vôbec. Štúdia hovorí, že šoférovanie po nulovom až 3-hodinovom spánku má rovnaký efekt, ako keby mal vodič v krvi 1 promile alkoholu. Šoférovanie po 4 až 5-hodinovom spánku sa potom rovná zhruba 0,5 promile alkoholu.
Tieto štatistiky sú priam hrozivé. Predsa len sa každému z nás občas stane, že v noci nedokáže poriadne späť, pričom ráno okamžite sadá za volant a ide napríklad do práce. Smutné je, že pre mnohých neexistuje iná alternatíva.
Ak však máte k dispozícii možnosť prepravovať sa inak, napríklad pešo alebo prostredníctvom MHD, radšej po nepokojnom spánku nechajte auto odparkované.