Elon Musk začiatkom tohto týždňa bez akéhokoľvek varovania zmenil logo Twitteru na známeho psa mému Doge. Toto nové logo si môžu používatelia všimnúť len v prostredí webovej verzie aplikácie. V mobilnej aplikácii sa stále zobrazuje modrý vtáčik. Prečo to však Musk spravil?
Túto otázku vizionárovi položili viacerí. Musk na ňu odpovedal v príspevku so snímkou, ktorá zachytáva konverzáciu s používateľom @WSBChairman z marca 2022. V tejto konverzácii bol Musk vyzvaný k tomu, aby kúpil Twitter a zmenil logo na psa Doge. V tom čase sa tomu Musk len zasmial, o niečo vyše roka sa však rozhodol tento kuriózny nápad preniesť do reality.
Pes, ktorý aktuálne plní úlohu loga Twitteru (aspoň teda v rámci webovej verzie), je taktiež súčasťou loga kryptomeny Dogecoin, ktorá vznikla v roku 2013. Musk je veľkým fanúšikom tejto kryptomeny a svojimi príspevkami na Twitteri viackrát ovplyvnil jej cenu, či už pozitívne alebo negatívne. Pochopiteľne, krátko po zmene loga Twitteru hodnota kryptoaktíva poskočila, a to až o 20 %.
Je tu ešte jeden dôvod
Musk však logo nezmenil čisto len kvôli výzve spred vyše roka. V júni minulého roku bola naňho podaná žaloba, ktorá ho obvinila zo zámernej manipulácie ceny Dogecoinu. Pár dní dozadu Muskov tím právnikov podal návrh, v ktorom sa snažia túto žalobu zrušiť. Zmenu loga tak možno chápať aj ako taký Muskov svojský štýl provokácie.
Žalobcovia žiadajú od vizionára vyplatenie odškodného vo výške 258 miliárd amerických dolárov, čo je priam absurdne vysoká čiastka. Pre lepšiu predstavu, majetok aktuálne najbohatšieho človeka, Bernarda Arnaulta, má hodnotu 201 miliárd dolárov.
Muskovi právnici deklarujú, že žalobcovia nijak nepreukázali, ako mohli jeho príspevky v prospech Dogecoinu niekoho poškodiť. Rovnako vraj nevysvetlili, aké riziká Musk údajne zatajil pred investormi.
„Neexistuje nič nezákonné na publikovaní slov či obrázkov vyjadrujúcich podporu legitímnej kryptomeny, ktorej trhová kapitalizácia aj naďalej dosahuje takmer 10 miliárd dolárov,“ stojí v návrhu na zrušenie žaloby. „Žalobcovia mali viacero príležitostí na to, aby svoje nároky primerane odôvodnili, ale stále nie sú schopní sformulovať žiadnu žalovateľnú teóriu.“