TikTok to nemá jednoduché nielen na pôde Európy či USA, ale už aj v Austrálii. Tamojšia vláda sa inšpirovala Západom a oficiálne svojim zamestnancom zakázala používať obľúbenú čínsku aplikáciu. Dôvody sú rovnaké ako všade inde – obavy z bezpečnosti, píše server FonTech.sk na základe informácií agentúr TASR, AFP a Reuters.
TikTok ku dnešnému dňu zakázalo viacero významných inštitúcií, vrátane tých na úrovni EÚ. Obľúbenú sociálnu sieť nemôžu na pracovných a často aj súkromných zariadeniach navštevovať zamestnanci europarlamentu, Európskej komisie, ako aj zamestnanci Rady Európskej únie.
Krátko na to sa do TikToku pustila aj susedná Česká republika. Tamojší Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) aplikáciu označil za bezpečnostnú hrozbu a odporučil, aby ju ľudia nepoužívali. Apeloval predovšetkým na osoby pôsobiace v kritických infraštruktúrach. Koncom marca TikTok zakázala dokonca aj obľúbená britská stanica BBC.
Austrália chce zákaz zaviesť čo najskôr
Po najnovšom sa do skupiny odporcov TikToku začleňuje aj austrálska vláda. Mark Dreyfus, austrálsky minister spravodlivosti, uviedol, že rozhodnutie vláda prijala na základe odporúčaní spravodajských služieb. Doplnil, že zákaz začne platiť čo najskôr, a že budú udelené aj určité výnimky. Tie budú udeľované individuálne a na základe dôkladných posudkov.
Podľa AFP Austrália figuruje ako posledný člen aliancie na zdieľanie spravodajských informácií Five Eyes, ktorý zakázal používanie aplikácie TikTok na služobných zariadeniach zamestnancov vlády. Do tejto aliancie okrem Austrálie patria USA, Kanada, Nový Zéland a Británia.
TikTok je proti, obavy vraj nie sú opodstatnené
„Neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že TikTok predstavuje pre Austrálčanov akýmkoľvek spôsobom bezpečnostné riziko,“ uviedol Lee Hunter, generálny manažér TikToku pre Austráliu. Okrem toho tvrdí, že s TikTokom by sa nemalo zaobchádzať ako s inými sociálnymi sieťami.
Zoznam krajín, ktoré svojej vláde zakazujú používanie TikToku, sa postupne rozrastá. Nepochybne je len otázkou času, kým sa naň zaradia ďalšie krajiny. Lepšou otázkou však je, či sa zákaz niekedy dotkne aj bežných ľudí.