Vo štvrtok 20. apríla sa uskutočnil dlho očakávaný testovací let vesmírnej lode Starship s nosnou raketou Super Heavy. Žiaľ, test skončil neúspechom, nakoľko došlo k „rýchlej neplánovanej demontáži“. Inými slovami, loď počas letu explodovala, píše server Digital Trends.
Treba sa však na vec pozrieť z tej lepšej stránky – Starship sa podarilo odlepiť od štartovacej platformy, pričom vo vzduchu zotrvala po dobu približne štyroch minút. To je dostatočne dlhá doba na to, aby SpaceX získalo cenné dáta, ktoré môže využiť pri budúcom inovovaní svojich rakiet. A čím viac inovácií, tým vyššia šanca úspechu. Dá sa teda povedať, že aj „neplánovaná rýchla demontáž“ má svoje pozitíva.
Tí, ktorí test sledovali, sa rozhodne nenudili. Stali sa totiž svedkami toho, ako sa doposiaľ najväčšia a najsilnejšia Starship, poháňaná 33 vysoko výkonnými motormi Raptor, šplhá stále vyššie a vyššie do neba. A povedzme si úprimne, aj explózie je celkom zaujímavé sledovať, teda ak pri nich nie sú ohrození žiadni ľudia.
S neúspechom sa rátalo
Treba však podotknúť, že Elon Musk, generálny riaditeľ SpaceX, s nejakým tým zádrhelom tak trochu rátal. Ešte pred pôvodne plánovaným štartom, ktorý sa mal konať v pondelok, uviedol, že úspech testu nie je zaručený. Pondelkový štart bol zrušený kvôli zamrznutému tlakovému ventilu, ktorý narúšal proces plnenia paliva.
Musk prehlásil, že Starship má len 50-percentnú šancu na úspešné dokončenie svojho prvého testu. Dodal, že mu postačí, ak sa raketa odlepí od rampy. A tak sa aj stalo.
Starship má pred sebou ešte dlhú cestu
SpaceX však celkom tlačí čas. Chce totiž už v roku 2025 použiť Starship na svoju misiu Artemis III, ktorej súčasťou bude aj prvé pristátie na Mesiaci s posádkou od roku 1972. Tri roky sa síce môžu zdať ako dlhá doba, no na pomery raketového priemyslu to nie je zrovna veľa času.
Ďalší test Starship s nosnou raketou Super Heavy by sa mal podľa slov Elona Muska konať o niekoľko mesiacov. Presný termín druhého štartu tak zatiaľ nepoznáme.
SpaceX teraz čaká obdobie plné tvrdej práce. Ak nechce prísť o plánovanú spoluprácu s NASA, bude musieť preukázať, že jej loď sa dokáže nielen odlepiť od štartovacej rampy, ale aj úspešne opustiť atmosféru a eventuálne aj bezpečne pristáť.