Smartfóny so sebou prinášajú mnoho pozitív, ale i negatív. Jedným je napríklad riziko vzniku závislosti, byť to na sociálnych sieťach, hrách či zariadení ako takom, čoho následkom môžu byť vážne duševné problémy. Preto sa začínajú šíriť ohlasy, podľa ktorých by malo byť používanie smartfónov prísne regulované, predovšetkým u mladistvých.
Ako píše server MobilMania.cz, jeden takýto ohlas prichádza od britského zoskupenia s názvom UsForThem. Jeho cieľom je vznik zákona, podľa ktorého by boli smartfóny povolené len osobám starším ako 16 rokov. Boj za regulovanie predaja a používania smartfónov berie naozaj vážne, miestami dokonca až príliš vážne.
Chce reguláciu na úrovni tabakových výrobkov
Chce totiž, aby bol ich predaj regulovaný podobne, ako je regulovaný tabakový priemysel. Balenia smartfónov by podľa zoskupenia mali zahŕňať štítky s varovnými nápismi, podobne ako krabičky od cigariet. Na týchto štítkoch by mohlo byť napísané napríklad toto:
- „Nadmerné používanie telefónu poškodzuje zdravie“
- „Pri používaní telefónu sa môžete cítiť izolovane a v depresii“
- „Internetové prostredie je toxické“
O vydanie zákazu používania smartfónu osobám mladším ako 16 rokov sa usiluje aj britská učiteľka Katharine Birbalsingh. Podľa jej názoru by mal byť tento zákaz na rovnakej (alebo aspoň podobnej) úrovni ako zákaz konzumovania alkoholických nápojov, fajčenia cigariet či šoférovania. Samozrejme, stále je reč o osobách s vekom do 16 rokov.
Hrozivé štatistiky
Iniciatíva UsForThem sa opiera o nie príliš pozitívne údaje kampane #SafeScreensForTeens, podľa ktorej vlastní mobilný telefón až 91 % britských detí mladších ako 11 rokov. Väčšinu z týchto percent si majú pripisovať smartfóny. Žiaľ, alarmujúci je aj priemerný denný čas strávený pred obrazovkou – 3 hodiny a 20 minút – ako aj štatistika, podľa ktorej každé štvrté dieťa vykazuje určité známky závislosti.
Reguláciu treba, no s mierou
Otázkou je, či je takýto zákaz vôbec možné docieliť. Smartfóny sú dnes neoddeliteľnou súčasťou každodenného ľudského života, pričom je úplne jedno, či hovoríme o mladších alebo starších generáciách.
Je však pravda, že mladšie generácie, resp. deti, treba chrániť a určovať im hranice. A smartfóny nie sú výnimkou. Našťastie dnes existujú rôzne spôsoby, ako toho docieliť bez potreby odstrihnúť dieťa od smartfónu úplne. K dispozícii sú rôzne systémy rodičovskej kontroly, vďaka ktorým môžu rodičia svojim ratolestiam presne vymedziť čas, ktorý môžu stráviť pred obrazovkou smartfónu, a to dokonca aj na diaľku.