Publikovanie nenávistných komentárov na internete, vrátane sociálnych sietí, je nesprávne nielen po etickej, ale aj zákonnej stránke. Svoje by o tom vedel povedať 41-ročný muž z Popradu, ktorý si za takéto komentáre vyslúžil sedenie so súdom. Ten mu vymeral 5-ročný trest.
Muž vyčíňal predovšetkým pod článkami denníka SME, ktorý aj informoval o jeho odsúdení. Obsah jeho komentárov bol v mnohých prípadoch neprimerane hrubý – novinárom želal smrť a radoval sa z vraždy Jána Kuciaka, ktorý tragicky zahynul v roku 2018. Mal len necelých 28 rokov.
„Vyborne, kuciak dole a ta jeho frajla… ako bonus. nic krajsie si nemozeme zelat. nasledovat by mohli thodova, baloghova, cePPelova, havran, korda, hrib, ban…jednoducho vsetci adepti na gulku ci uz do hlavy alebo niekde inde,“ uvádzal jeden z niekoľkých stoviek komentárov Popradčana.
Dostal 5-ročný trest a prišiel o elektroniku
Muž takéto komentáre zverejňoval priebežne niekoľko mesiacov. Samozrejme, za svoje správanie bol viackrát zablokovaný, no vždy sa vrátil pod iným menom. Na písanie komentárov mal celkovo využiť viac ako 150 rôznych e-mailových adries.
Pohár trpezlivosti však pretiekol. Muža vypátrala polícia, a to na základe IP adresy. Následne bol postavený pred súd, ktorý mu vymeral 5-ročný podmienečný trest. V prípade opätovného previnenia mu hrozí trest odňatia slobody až na dva roky. Okrem toho mu súd zhabal elektroniku, ktorú používal na písanie komentárov, a to počítač, tablet aj mobilný telefón.
Muž vinu nepriznal a do poslednej chvíle všetko zatĺkal. Vo svojich výhovorkách uviedol, že komentáre nepísal on a že jeho zariadenia museli byť zneužité treťou stranou. Súd sa ale nenechal obalamutiť. „To by musela byť teda dosť dlhá žúrka, aby za štyri mesiace tá istá osoba mala prístup k týmto zariadeniam,“ cituje sudcu denník SME.
Muž sa teda dočkal zaslúženého trestu. Dúfajme, že pohrozenie pobytu za mrežami ho odradí od publikovania ďalších komentárov násilnej či dokonca extrémistickej nátury.