Vesmírna sonda RHESSI po 21 rokoch spadla na zemský povrch. Zariadenie o váhe priližne 300 kilogramov sa podľa štvrtkovej správy NASA zrútilo niekde nad Saharskou púšťou, informuje denník SME.
Sonda RHESSI bola vyslaná do vesmíru ešte v roku 2002 a až do roku 2018 sa zameriavala na monitorovanie slnečných erupcií a výronov koronálnej hmoty. Na základe jej pozorovaní sa vedcom z NASA podarilo pochopiť základnú fyziku, ktorá sa ukrýva za vznikom výbuchov energie. Počas svojej 16-ročnej prevádzky sa sonde podarilo úspešne zaznamenať viac ako 100 000 slnečných erupcií.
Nulové škody na zdraví i majetku
NASA začiatkom tohto týždňa uviedla, že riziko spôsobenia škody komukoľvek na Zemi v súvislosti s pádom sondy je relatívne nízke. Pravdepodobnosť bola 1 ku 2 467. Našťastie, mala pravdu. Zástupcovia NASA uviedli, že nedostali žiadne hlásenia o zraneniach či majetkových škodách.
Odborníci pôvodne predpokladali, že väčšina satelitu zhorí po vstupe do atmosféry, a teda že sa na Zem dostanú len malé kúsky s nízkym rizikom ublíženia na zdraví či spôsobenia škody.