3. apríla 1973, teda presne pred 50 rokmi, sa uskutočnil prvý hovor z mobilného telefónu. Poslúžila k nemu legendárna „tehla“ od Motoroly, menovite model Dynatac. V tom čase však išlo len o prototyp. Komerčná verzia zariadenia debutovala až o 11 rokov neskôr, čiže v roku 1984, píše britská BBC.
Prvý hovor sa uskutočnil na ulici Sixth Avenue v americkom New Yorku. Tu si pred 50 rokmi Marty Cooper, vtedajší inžinier Motoroly, vytiahol telefónny zoznam a do zariadenia pripomínajúceho vysielačku naťukal číslo inžiniera z konkurenčnej firmy Bell Laboratories. Počas hovoru mu víťazoslávne oznámil, že volá z „osobného, prenosného mobilného telefónu“.
Historický okamih
Tento hovor položil základy toho, ako voláme dodnes. Princíp telefónnych hovorov sa od roku 1973 ktovieako nezmenil. Počas hovoru sa hlas volajúceho mení na signál modulujúci rádiové vlny. Tieto rádiové vlny následne smerujú k stožiaru (alebo veži), ktorá ich odošle cieľovej osobe. Samozrejme, takto to funguje aj opačne, pričom celý proces sa priebežne opakuje dovtedy, kým hovor neskončí.
Ako sme už spomenuli vyššie, k prvému hovoru poslúžilo zariadenie Motorola Dynatac, ktorého komerčná verzia debutovala až o 11 rokov neskôr. V súčasnosti (po zarátaní inflácie) by sa toto zariadenie predávalo za neuveriteľných 10 800 eur. Okrem ceny bola úsmevná aj jeho váha, ktorá sa blížila k 800 gramom, čo je zhruba 4-násobok hmotnosti iPhone 14.
Stále sa je kam posunúť
Aj napriek rapídnemu pokroku, ktorý mobilný priemysel zaznamenal v posledných piatich dekádach, Cooper nie je s dizajnom dnešných smartfónov ktovieako spokojný. Uznáva však, že pri prvom hovore ani len nedúfal, že mobilné telefóny niekedy budú plniť úlohu miniatúrnych superpočítačov s fotoaparátmi a internetovým pripojením.
Cooper verí, že kľúčovú úlohu v nasledujúcom vývoji smartfónov zohrá umelá inteligencia. Dokonca je toho názoru, že smartfóny by jedného dňa mohli slúžiť aj ako nástroje na elimináciu vojen.