Vesmírna sonda RHESSI od spoločnosti NASA sa po 21 rokoch vráti späť na Zem, avšak nie za zrovna ideálnych podmienok. Zariadenie o váhe necelých 300 kilogramov sa totiž ku nám doslova rúti, pričom stále nepoznáme presnú lokalitu, kam by mohlo dopadnúť, píše server USA TODAY.
Sonda sa do vesmíru dostala ešte v roku 2002 a v prevádzke zotrvala až do roku 2018. Jej hlavným účelom bolo pozorovanie slnečných erupcií a výronov koronálnej hmoty, na základe čoho NASA dokázala základnú fyziku schovanú za vznikom silných výbuchov energie. Počas svojho nasadenia zaznamenala vyše 100 000 slnečných erupcií.
Riziko spôsobenia škody ľuďom je nízke
Podľa NASA a amerického ministerstva obrany sa sonda zrúti na Zem dnes vo večerných hodinách. V prepočte na stredoeurópsky letný čas (SELČ) by mohla sonda vstúpiť do zemskej atmosféry niekedy okolo pol štvrtej ráno (20. apríla). V hre je však značný časový rozptyl. Presný čas dopadu bude špecifikovaný neskôr.
Čo sa týka miesta dopadu, ani to nám zatiaľ nie je úplne známe. NASA však uvádza, že riziko spôsobenia škody „komukoľvek na Zemi“ je nízke. Pravdepodobnosť je vraj len 1 ku 2 467. Väčšina vesmírnej sondy totiž zhorí po vstupe do atmosféry.