Zhoršujúca sa kvalita ovzdušia v Európe je čoraz kritickejším problémom, ktorý je potrebné čím skôr riešiť, ideálne vyriešiť. Podľa denníku Pravda s odvolaním na informácie ČTK si má znečistený európsky vzduch ročne vyžiadať až 1 200 životov detí a mladých dospievajúcich. Okrem toho zvyšuje riziko, že v dospelosti budú súčasné nižšie vekové kategórie trpieť chronickými ochoreniami.
Deti sú na nekvalitné ovzdušie oveľa citlivejšie ako dospelé osoby, nakoľko sú ich orgány ešte len v procese vývoja. To platí aj o ich imunitnom systéme, ktorý sa ešte nedokáže efektívne brániť. Do kariet im pritom nehrá ani ich vzrast – nakoľko sú deti bližšie k zemi, sú bližšie aj k znečisteniu. Týmto znečistením majú prachové častice, ale aj vysoké množstvo ozónu a oxidu dusičitého.
U týchto osôb je tak vyššie riziko vzniku astmy, alergií a iných problémov spätých s respiračným systémom. Európska agentúra pre životné prostredie (EEA) tak odporúča čo najrýchlejšiu aplikáciu preventívnych opatrení v okolí vzdelávacích zariadení.
Situácia sa zlepšuje, no vzduch je na tom stále zle
„Napriek zlepšeniam v posledných rokoch zostáva v mnohých krajinách, najmä v strednej a východnej Európe a Taliansku, úroveň rôznych znečisťujúcich látok nad limitmi odporúčanými Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO),“ uvádza správa citovaná agentúrou AFP.
Najhoršia situácia má byť v údolí rieky Pád v Taliansku, ktoré sa nachádza blízko uhoľných elektrární a viacerých veľkých miest.
Správa o aktuálnom stave znečistenia európskeho ovzdušia pritom nezahŕňa Veľkú Britániu a Ukrajinu, čo znamená, že v skutočnosti môže byť situácia v Európe ešte horšia. Celkovo zahŕňa 27 členských štátov EÚ, ako aj Švajčiarsko, Nórsko, Island, Lichtenštajnsko a Turecko.