Nie sú to len americké vesmírne programy, ktoré majú v úmysle sa v najbližších rokoch vrátiť na Mesiac. Niečo také plánuje aj Čína, hoci v o čosi väčšom meradle. Chystá sa totiž na výstavbu prvej lunárnej základne, pričom pre realizáciu tohto projektu si stanovila celkom ambiciózny cieľ – s výstavbou chce začať do 5 rokov, píše server VTM.cz.
Debaty o lunárnej stanici sa rozprúdili najmä počas nedávnej konferencie, na ktorej sa čínski vedci vo veľkom venovali plánom ohľadne kolonizácii Mesiaca. Tejto konferencie sa malo zúčastniť viac ako 100 odborníkov z celej Číny, aby spoločne prebrali čo najviac potrebných záležitostí. Padla zmienka aj o príprave infraštruktúry či možnosti využitia robotickej sily.
O materiál nebude núdza, o čas možno
Čína má v úmysle vybudovať stanicu za použitia materiálu, ktorý sa na Mesiaci už nachádza. Reč je o lunárnom regolite, ktorý tvoria zoxidované kovy, napríklad oxidy železa, kremíku alebo hliníku. Tento materiál je na našej prirodzenej družici ľahko dostupný, no pre výstavbu lunárnej základne je ideálnou voľbou aj vďaka svojej schopnosti chrániť pred vesmírnou radiáciou.
Krajina si pre realizáciu tohto projektu stanovila celkom ambiciózny cieľ. Podľa denníka South China Morning Post má s výstavbou lunárnej stanice začať v rámci misie Chang’e-8, ktorá by sa mala konať už o 5 rokov.
„Vybudovanie obydlia mimo Zeme je zásadné nielen pre úsilie ľudstva o prieskum vesmíru, ale aj pre strategické potreby Číny ako vesmírnej veľmoci,“ povedal Ding Lieyun z prestížnej univerzity vo Wu-chane.