Eurojust, orgán Európskej únie (EÚ) zameraný na koordináciu vo vyšetrovaní a trestných stíhaní v členských štátoch EÚ, v spolupráci s Europolom, európskym policajným úradom, zakročil proti známej podvodnej investičnej platforme. Dokopy ku dnešnému dňu ukradla neuveriteľných 89 miliónov eur. Na konte má niečo cez 33 000 obetí, píše Europol.
Eurojust a Interpol spoločne počas dvoch akčných dní zatkli päť podozrivých osôb, ktoré majú byť napojené na túto investičnú platformu. Okrem toho bolo prehľadaných 15 miest v Bulharsku, Rumunsku a Izraeli. Vyšetrovaniu sa nevyhlo ani päť nelegálnych call centier. Táto koordinovaná akcia európskych úradov bola podniknutá na žiadosť nemeckých úradov v marci.
Záležitosti sa venovali špecializované tímy
Eurojust pre účel akcie vytvoril špecializovaný vyšetrovací tím, ktorý sa v januári tohto roku zaoberal podvodnou online schémou. Taktiež zorganizoval dve koordinačné stretnutia s cieľom vytvoriť nové opatrenia proti podvodnej platforme.
Počas zmienených akčných dní sa na záchytných akciách v Bulharsku, Rumunsku, Gruzínku a Izraeli zúčastnilo 33 nemeckých policajtov a vyšetrovateľov. Pridali sa aj špecialisti z Europolu. Tento orgán na podporu vyšetrovania vytvoril osobitnú operačnú skupinu, ktorej zameraním bolo uľahčenie výmeny informácií a analytická podpora.
Okrem piatich zadržaných osôb sa zložkám podarilo zadržať majetok vysokej hodnoty, ktorý zahŕňal luxusné hodinky, elektroniku, hotovosť, kryptomenu, bankové karty, ako aj dokumenty a nosiče údajov.
Lákali predovšetkým na opcie
Podvodná skupina lákala investorov prostredníctvom profesionálne pôsobiacich bannerov, ktoré boli rozmiestnené po rôznych webových stránkach. Najskôr obete lákala na menšie počiatočné investície (zväčšia 200 až 250 eur), pričom sľubovala vysoké výnosy. Neskôr obete kontaktovali osoby vydávajúce sa za finančných poradcov, ktorí sľubovali ešte vyššie výnosy pri väčšom objeme investícii. Žiaľ, tých sa investori nikdy nedočkali. Zverené peniaze totiž putovali priamo na bankové kontá podvodníkov.
Europol upozorňuje, že podvodníci lákali predovšetkým na investovanie do binárnych opcií, ktoré sú známe svojou jednoduchosťou, ako aj vopred stanovenou maximálnou výškou zisku či straty.