To, že sa systémy modernej umelej inteligencie vyvíjajú príliš rýchlym tempom, už nie je názor len amerických odborníkov. Obavy z rapídneho pokroku, ktorý ľudstvo učinilo v tejto oblasti za posledné obdobie, má aj Martin Takáč, slovenský vedec z Univerzity Komenského v Bratislave. Sám uznal, že výzva na dočasné pozastavenie vývoja nových systémov, o ktorej sme vás informovali v samostatnom článku, je dobrý nápad.
Ako píšu noviny Nový Čas, podľa Takáča veľké firmy nebudú na túto výzvu ktovieako prihliadať. Podotkol, že „komerčná i politická motivácia vyvíjať čo najvýkonnejšiu umelú inteligenciu je príliš silná“.
Nie sme pripravení
Takáč tvrdí, že výzva na polročné pozastavenie vývoja nových AI systémov nie dostatočne pomenúva riziká späté s rýchlym napredovaním umelej inteligencie. Celkovú myšlienku výzvy však považuje za dobrú, hoci dodáva, že pol roka nie je dostatočne dlhá doba.
Popritom poukázal na iniciatívu Európskej únie vymyslieť zákon, ktorý môže upraviť politiku v súvislosti s vývojom a využitím umelej inteligencie. „Od začiatku procesu po implementáciu do národných zákonov to bude trvať približne štyri roky, čo je strašne veľa, takže už v momente, keď začnú tieto zákony platiť, budú zastarané,“ povedal.
Niekoľko slov venoval aj nedávno predstavenému jazykovému modelu GPT-4. Konkrétne upozornil, že nová generácia jazykového modelu má potenciál narušiť mnohé oblasti spoločnosti, a to nielen kvôli svojim kapacitám, ale aj kvôli tomu, že bol od začiatku k dispozícii takmer pre všetkých. Podľa neho môže GPT-4 a jemu podobné systémy ohroziť autorské práva, ochranu osobných údajov, ako aj narušiť trh práce.
Za ďalšie riziko považuje rastúcu dôveru ľudí smerom k umelej inteligencii. „Ďalším rizikom je to, že systémy generatívnej umelej inteligencie nerozlišujú medzi pravdou a výmyslom – vždy vygenerujú nejakú odpoveď. Pokiaľ budú ľudia ohromení jej schopnosťami, budú mať tendenciu prijať jej odpovede bez toho, aby si ich overili,“ skonštatoval Takáč.
Nie všetko je zlé
Nehovoril však len o negatívach. Uznal, že systémy umelej inteligencie majú aj kladné stránky. „V mnohom uľahčia a zefektívnia ľuďom prácu. Už dnes napríklad menia spôsob, akým sa programuje softvér, kde väčšinu kódu vygeneruje umelo-inteligentný systém,“ uviedol.