Technológia bezdrôtového internetového pripojenia sa vyvíja rapídnym tempom. Viaceré krajiny a organizácie vo veľkom investujú do zásadných inovácií, ktoré zvyšujú jeho dosah i rýchlosť. Do tejto skupiny patrí aj Čína, ktorej sa mal ako prvej na svete podariť úspešný bezdrôtový prenos dát na úrovni terahertzovej (THz) frekvencie, píše server PhoneArena.
Tento bezdrôtový prenos sa mal uskutočniť pri prenosovej rýchlosti 100 Gb/s, čo je priam šialene vysoká hodnota. V USA, teda krajine, ktorá sa usiluje o dominantné postavenie na poli s bezdrôtovými technológiami, spotrebitelia o takejto rýchlosti môžu len snívať. Bežne sa rýchlosť 5G signálu v strednom pásme pohybuje v rozmedzí od 100 do 900 MB/s.
Mladá technológia s obmedzeniami
Umožnenie prenosu dát v terahertzovom pásme však nie je vôbec jednoduché. Odborníci sa museli vysporiadať so širokou škálou problémov, s ktorými sa stretli aj pri nastavovaní 5G pripojenia v mmWave pásme.
Aj teraz má terahertzové pásmo viacero obmedzení. Takéto signály nedokážu prenášať dáta na veľké vzdialenosti, pričom im robí značný problém preniknúť aj cez oblaky či hmlu. Prinášajú však aj jeden obrovský benefit – umožňujú, aby boli dáta prenášané v takmer rovnakej kvalite, ako keby boli prenášané cez optické vlákna.
Možný základ pre 6G
Čo sa týka rýchlosti sťahovania, tá má byť v porovnaní s 5G signálom vyššia až 169-násobne. Konkrétne sa čínskym vedcom podarilo dosiahnuť download o rýchlosti 300 Gb/s.
Prenos dát v terahertzovom pásme je nateraz obmedzený na laboratórne testy. A tak to ostane zrejme až dovtedy, kým sa odborníkom nepodarí odstrániť všetky obmedzujúce prekážky. Nie je vylúčené, že terahertzové pásmo bude zohrávať kľúčovú úlohu pri vývoji a implementácii novej generácii sietí – 6G.