Poznáte to. Stojíte v kuchyni, chystáte si obed a nechtiac si porežete prst. V okamihu strčíte ranu pod tečúcu vodu, zatiaľ čo druhou rukou šmátrate po náplasti, aby ste zastavili krvácanie a izolovali zranenie od okolitého, nie vždy čistého prostredia. Nastane dlhé čakanie, počas ktorého váhate, či už je čas náplasť strhnúť. No čo keby ste mali náplasť, ktorá vám sama oznámi, kedy je rana zacelená, resp. kedy je bezpečné ju odlepiť? Práve na niečom takom totižto aktuálne pracujú skúsení vedci z viacerých krajín, píše magazín 21stoleti.cz.
Odborníci na „inteligentnej náplasti“ pracujú už dlhšie. Je to pár rokov, čo americkí vojenskí lekári vyvinuli tenkú fosforeskujúcu vrstvu, ktorá reaguje na objem kyslíka v zranenom tkanive. V skratke funguje tak, že čím viac kyslíku rana obsahuje, tým viac náplasť žiari. Prečo práve kyslík? Pretože čím viac kyslíku rana obsahuje, tým lepšie prebieha proces hojenia.
Od tej doby však výskum zásadne pokročil. Odborníci sa pomaly zaujímajú aj o liečenie väčších, resp. závažnejších zranení. Náplasť pritom nemusí slúžiť len na indikovanie aktuálneho stavu zranenia, ale aj na monitorovanie celého procesu liečenia.
Peroxid vodíku, kyslosť aj elektronika
Nápadov ohľadne toho, aké biologické hodnoty treba sledovať, je viacero. Jednou z možností je napríklad peroxid vodíku, ktorý dokáže indikovať mieru infekcie. Na univerzite v Záhrebe zase polemizujú nad meraním pH (kyslosti) tkaninového moku v rane, ktorého zmeny hovoria o tom, či infekcia postupuje alebo naopak ustupuje.
Momentálne najrevolučnejším riešením sa však zdá byť vynález, s ktorým prišli odborníci zo Stanford University v USA. Vyvinuli totiž systém, ktorý dokáže nielen sledovať priebeh hojenia, ale aj podnikať zásahy pre jeho urýchlenie, a to napríklad zlepšením prekrvenia, urýchlením zacelenia poškodeného tkaniva či obmedzovaním zjazvenia. Základom tohto systému má byť hydrogél s tenkou vrstvou elektroniky (0,1 mm).