TikTok to na pôde Európy nemá jednoduché. V priebehu posledných týždňov používanie aplikácie zakázalo mnoho prominentných inštitúcií a ďalšie vydali odporúčanie proti jej používaniu. Teraz sa k zákazom pripája ďalšia známa organizácia, a to britská spravodajská stanica BBC, píše server FonTech.sk na základe informácií agentúr TASR a AFP.
Začiatkom mesiaca sme informovali o zákaze používania TikToku zamestnancami Európskeho parlamentu, konkrétne kvôli obavám z čínskej špionáže, resp. kybernetických hrozieb. Aplikáciu zakázal používať ako na pracovných, tak aj súkromných zariadeniach – jednoducho všetkých zariadeniach s pripojením na e-mailové služby europarlamentu a iných komunikačných sietí, ktoré spadajú pod túto inštitúciu.
Krátko na to sa ozval český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB), ktorý TikTok označil za bezpečnostnú hrozbu a odporučil celému národu, aby dôkladne zvážil jej používanie. Predovšetkým však apeloval na ľudí s napojením na kritické infraštruktúry.
Obáva sa aj BBC
Teraz TikTok bojkotuje aj britská BBC, ktorá v nedeľu svojim pracovníkom poslala túto správu: „Neodporúčame inštaláciu TikToku na korporátnych zariadeniach BBC, ak na to nie je oprávnený služobný dôvod. Ak TikTok nepotrebujete na pracovné účely, mali by ste si ho vymazať.“
Aj BBC sa odvoláva na obavy z kybernetickej bezpečnosti. Stanica pre agentúru AFP uviedla, že bezpečnosť a ochranu svojich systémov berie nesmierne vážne. Dodala, že používanie TikToku naďalej povoľuje na redakčné a marketingové účely. Dôkladne však bude pokračovať v monitorovaní a vyhodnocovaní situácie.
Táto správa nepochybne prekvapila mnohých fanúšikov BBC. Britská stanica má totiž na TikToku celkom slušnú sledovanosť. Jej obsah na platforme „odoberá“ približne 4,4 milióna ľudí.
Inšpirácia britskou vládou
Určitou inšpiráciou, ktorá viedla k takémuto rozhodnutiu, mohlo byť oznámenie britskej vlády zo štvrtka. V tom orgán zakázal používanie TikToku na vládnych zariadeniach.
Budúcnosť TikToku v Európe je nateraz neistá. Zákazy používania sa len sypú, avšak zatiaľ cielia len na ľudí pôsobiacich v špecifických oblastiach, nie na bežných používateľov. Či sa to v budúcnosti zmení je zatiaľ otázne.