TikTok sa bez akýchkoľvek pochýb zaraďuje medzi najobľúbenejšie aplikácie súčasnosti. Napriek tomu však čelí ostrej kritike, predovšetkým zo strany výkonných európskych, ale aj štátnych orgánov. Po novom sociálnu sieť bojkotuje už aj český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Označil ju za bezpečnostnú hrozbu.
Hrozba TikToku podľa NÚKIB spočíva v prístupe aplikácie ku informačným a komunikačným systémom kritickej informačnej infraštruktúry, informačným systémom základnej služby a iným kľúčovým informačným systémom. Úrad deklaruje, že k vydaniu varovania prispeli jeho vlastné poznatky, ako aj informácie od partnerov.
„Obava z bezpečnostných hrozieb vyplýva predovšetkým z množstva zhromažďovaných údajov o používateľoch a spôsobe, akým sú tieto dáta zbierané, ako sa s nimi narába v neposlednom rade z právneho a politického postavenia Čínskej ľudovej republiky, ktorej právnemu prostrediu je podriadený spoločnosť ByteDance, ktorá vyvinula a ktorá prevádzkuje platformu TikTok,“ uvádza NÚKIB.
Apeluje na kritické infraštruktúry aj širokú verejnosť
Riziko, ktoré TikTok predstavuje, NÚKIB označil ako „Vysoké“, čiže pravdepodobné až veľmi pravdepodobné. Apeluje predovšetkým na zariadenia, ktoré majú prístup do regulovaného systému, resp. pracovné i súkromné zariadenia využívané na pracovné účely. Odporúča, aby používatelia týchto zariadení aplikáciu neinštalovali. A ak už tak spravili, nech ju čím skôr odinštalujú.
Oslovuje však aj širokú verejnosť. Používanie aplikácie ľuďom priamo nezakazuje, no odporúča im, aby si dôkladne premysleli, či im to stojí za tie hrozby, ktoré sa v nej skrývajú.
„K vydaniu varovanie sme pristúpili na základe komplexnej analýzy informácií o aplikácií TikTok, ktoré sme získalo ako z verejných zdroj, tak aj od našich spojencov. Množstvo zbieraných dát a narábanie s nimi, v kombinácii s právnym prostredím v Číne a rastúcim počtom používateľov v Českej republike, nám nedáva inú možnosť, než označiť TikTok za bezpečnostnú hrozbu,“ hovorí riaditeľ NÚKIB Lukáš Kintr.
„Varovanie nerozlišuje medzi používateľmi zo štátneho a súkromného sektora. Kľúčové je pre mňa to, či by ohrozenie konkrétneho systému mohlo mať negatívny dopad na fungovanie Českej republiky a bezpečnosť každého z nás,“ uzatvára Kintr.
Proti sú aj orgány EÚ
Začiatkom tohto mesiaca sa proti TikToku postavil aj Európsky parlament. Svojim zamestnancom zakázal používať túto sociálnu sieť, a to na všetkých zariadeniach s pripojením na e-mailové služby europarlamentu a iných komunikačných sietí, ktoré spadajú pod europarlament.
A nie je jediný. Ešte pred europarlamentom používanie TikToku zakázala aj Európska komisia a Rada Európskej komisie. Vo všetkých prípadoch boli dôvodom obavy z kybernetických hrozieb.