Zdravie máme iba jedno, preto by sme sa oň mali patrične starať. Štúdia Apple Heart & Movement Study odhaľuje, že na tom nie sme ani zďaleka tak dobre, ako si myslíme. Tento výskum popísal aj web Apple Insider.
Prvá časť výskumu sa zamerala na spánok. American Heart Asociation odporúča denne spať v priemere 7 až 9 hodín. Výsledky štúdie ale ukázali oveľa nižšie číslo. Zapojilo sa do nej viac ako 42-tisíc používateľov Apple Watch hodiniek, ktorí zdieľali údaje o spánku aspoň 10 nocí. Dáta z hodiniek sa zbierali počas 4-mesačného obdobia od februára do júna 2022.
Spíme menej, ako by sme mali
Výskum ukazuje, že v priemere spíme len 6 hodín a 27 minút, čo je naozaj málo. Zo všetkých účastníkov štúdie len 31,2 % spáva odporúčaných 7 alebo viac hodín. Nedostatočný a nekvalitný spánok pritom môže mať vplyv na zhoršenie zdravia. Hovorí sa hlavne o kardiovaskulárnych chorobách, spomalenom metabolizme, priberaní na váhe, ale aj celkovom znížení kvality života.
Kedy chodíme do postele?
Výsledky štúdie odhaľujú aj ďalší vážny problém, ktorým je neskorý čas odchodu do postele. Výskumníci rozdelili údaje na dni v týždni a počas víkendov. Respondenti si cez týždeň išli ľahnúť najčastejšie medzi 22:00 a 23:00, ale v tesnom závese je aj čas medzi 23:00 a 00:00. Mnohým nerobí problém zaspávať až po polnoci, čo sa v prípade skorého ranného vstávania môže javiť ako problém.
Cez víkend sa čas odchodu do postele posúva ešte viac a mnohí idú spať až v nočných hodinách. Nepravidelný čas zaspávania môže mať negatívny vplyv na náš celkový spánkový rytmus a cirkadiánny rytmus.
Výskumníci odporúčajú, aby ste začali pravidelne používať smart hodinky na monitorovanie spánku. Podľa ich slov dokážu zlé výsledky motivovať ľudí k tomu, aby niečo zmenili a zlepšili. Taktiež sa snažte chodiť do postele a vstávať približne v rovnaký čas. Takáto rutina môže prispieť ku kvalitnejšiemu spánku a následne k lepšiemu zdraviu.