Slovensko disponuje vlastnou umelou inteligenciou, ktorej úlohou je monitorovať a ideálne vyvracať dezinformácie kolujúce po internete. O jej správu sa stará Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KInIT), píše portál Živé.sk na základe informácií TASR.
KInIT je nezávislá a nezisková organizácia, ktorá je zameraná na výskum inteligentných technológií. Zastrešuje viacero skúsených expertov, ktorí sa zaoberajú modernými technológiami zo sveta informatiky, a to vrátane umelej inteligencie.
Tvrdý boj
Dezinformácie sú jednou z najtemnejších stránok slobodného internetu. Šíria sa veľmi jednoducho a vo veľkom objeme, proti čomu sa snaží bojovať viacero nielen vládnych organizácií. Po novom sa do boja pridáva aj KInIT so svojou umelou inteligenciou.
„Zaujíma nás akýkoľvek obsah. Samozrejme, limitujú nás technologické aj etické obmedzenia,“ uviedol Jakub Šimko, výskumník z KInIT pre TASR. Dodal, že inštitút v súčasnosti vyvíja ďalšie nástroje, ktoré môžu pomôcť ľuďom v boji proti šíreniu dezinformácií.
„Vytvorili sme nástroj na vyhľadávanie už existujúcich fact-checkov, teda článkov, ktoré sa venujú vyvracaniu neprávd šírených online,“ vysvetľuje Šimko. Podľa jeho slov tento nástroj funguje na presné vyvracanie konkrétnych výrokov. Je pritom jedno, v akom jazyku sú zmienené fact-checky napísané.
Nepravdy je potrebné nahlasovať
Šimko podotýka, že je dôležité, aby ľudia aj naďalej nahlasovali klamlivý obsah. Platí to aj pre sociálne siete, kde sú takéto príspevky hojne frekventované. Uznáva však, že s dátami z nahlásení v súčasností veľa nerobia. „V boji proti dezinformáciám je potrebná zmena prístupu k veľkým sociálnym médiám, ich kontrola a regulácia,“ hovorí Šimko.
Hoci je boj proti dezinformáciám náročný a vyžaduje si veľa času i prostriedkov, je nevyhnutný. Podľa Šimka šírenie neprávd spôsobuje viaceré problémy – poškodzuje zdravie užívateľov internetu, demokraciu aj spoločenskú atmosféru, nakoľko zlé informácie v nejednom prípade vedú k zlým rozhodnutiam.