Určite sa vám už niekedy stalo, že sa vám krátko po uplynutí záruky nejaká vec pokazila. Mnohí ľudia to namiesto opravy riešia rovno vyhodením a kúpou novej. Proti tomu chce bojovať Európska komisia, ktorá na svojej oficiálnej stránke predstavila nový zákon, ktorý podporuje právo na opravu.
Európska komisia v stredu 22. marca prijala nový návrh o spoločných pravidlách na podporu opravy tovaru. Ten má viesť k úsporám pre spotrebiteľov a podporí ciele Európskej zelenej dohody znižovaním odpadu.
Tento návrh má zabezpečiť, aby sa v rámci zákonnej záruky opravilo viac výrobkov namiesto ich výmeny a aby mali spotrebitelia jednoduchšie a lacnejšie možnosti opravy po uplynutí zákonnej záruky. Týka sa to hlavne výrobkov, ktoré sú technicky opraviteľné, ako napríklad vysávače alebo čoskoro aj smartfóny a tablety.
Čo prinesie nové právo na opravu?
V rámci zákonnej záruky sa bude od predajcov vyžadovať, aby ponúkli opravu s výnimkou prípadov, keď bude oprava drahšia ako výmena. V súčasnosti to totiž často funguje tak, že vám pri reklamácii automaticky ponúknu nový kus.
Po uplynutí zákonnej záruky majú mať spotrebitelia k dispozícii nový súbor práv a nástrojov, aby bola oprava dostupnejšou. Ide napríklad o tieto:
- právo spotrebiteľov žiadať od výrobcov opravu výrobkov, ktorú sú v súlade s právnymi predpismi EÚ technicky opraviteľné (napríklad práčka či televízor),
- povinnosť výrobcov informovať spotrebiteľov o výrobkoch, ktoré sú povinní opraviť si sami,
- online platforma na sprostredkovanie opráv na účely prepojenia spotrebiteľov s opravovňami a predajcami tovaru v ich okolí,
- európsky formulár pre informácie o oprave na zabezpečenie transparentnosti,
- vypracovanie európskej normy kvality pre opravárenské služby.
Tento ambiciózny návrh Komisie musia ešte prijať Európsky parlament a Rada. Keďže chce Európska Komisia do roku 2050 urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent, je tu vysoká šanca, že bude právo na opravu naozaj schválené. Prijali by ste ho?