Sľubovaná aktualizácia pre azda najpopulárnejšiu AI súčasnosti konečne dorazila. Dočkali sme sa predstavenia nového jazykového modelu s označením GPT-4, ktorý figuruje ako nástupca generácie GPT-3.5. Aktualizácia prináša kopu skvelých noviniek, vďaka ktorým je model ešte výkonnejší a šikovnejší. Kapacitne sa má dokonca rovnať ľudskej úrovni.
Pri bežnom konverzovaní sa četbot bude správať podobne ako doteraz. Dokáže však pracovať s širším spektrom vstupov a produkovať nové formy výstupov. Model GPT-4 bol totiž trénovaný na väčšom objeme dát. Konkrétne na výcvik poslúžila platforma Microsoft Azure.
Náročnejší tréning sa okrem iného dotýka aj pravdivosti a relevantnosti odpovedí. Podľa testov má byť nový model lepší až o 40 %, čo znamená značne nižšiu šancu výskytu nepravdivých či nezmyselných reakcií.
Porozumie aj obrázkom
Ďalšou skvelou novinkou je, že GPT-4 dokáže pracovať nielen s textom, ale aj obrázkami. Neskôr by vraj mal byť schopný pracovať aj so zvukom, avšak doterajšie demonštrácie poukazovali výhradne na prácu s obrázkami.
Praktické príklady toho, ako dokáže GPT-4 pracovať s obrázkami, možno nájsť na oficiálnej webovej stránke OpenAI.
Spoločnosť poprosila AI, aby jej vysvetlila, čo je vtipné na obrázku so smartfónom, do ktorého je zapojený kábel s VGA koncovkou. Systém následne v niekoľkých bodoch opísal, čo na fotografii nesedí. „Vtip je v tom, že veľký a neaktuálny VGA konektor je zapojený do malého nabíjacieho portu moderného smartfónu,“ vysvetlil GPT-4.
Ďalší prakticky príklad zahŕňa fotografiu niekoľkých surovín, na základe čoho dokázala AI vygenerovať niekoľko jedál, ktoré je z nich možné pripraviť.
Napokon tu máme demonštráciu so servítkou, na ktorej je načmáraná webová stránka. GPT-4 dokázal z fotografie identifikovať, že ide o webovú stránku, a následne podľa nej vytvoriť skutočnú, resp. funkčnú stránku.
Je priam ohromujúce, akým tempom AI pokročila. Ak si chcete GPT-4 vyskúšať, môžete. Stačí si otvoriť Microsoft Edge a navštíviť najnovšiu verziu vyhľadávača Bing.