Meta, materská firma Facebooku, má na konte ďalší veľký prešľap. Na internet unikol jej utajený model umelej inteligencie (AI), ktorý bol dostupný výhradne pre vedeckú komunitu, vládnych úradníkov a členov občianskej spoločnosti. Reč je o modeli s názvom LLaMa (Large Language Model Meta AI), píše portál Vice.
Ide o vôbec prvý registrovaný prípad úniku modelu umelej inteligencie na internet. Iné veľké firmy, ako sú Google, Microsoft či OpenAI, úspešne držali svoje zdrojové kódy vo vnútorných kruhoch. Prístupné boli len prostredníctvom spotrebiteľských rozhraní alebo API, aby sa zabránilo zneužitiu.
AI sa objavila na známej doméne
Podľa odborníkov únik LLaMa spôsobilo ľahkovážne narábanie so zdrojovým kódom. Donedávna utajená AI mala uniknúť na známy web 4chan, kde bola k dispozícii na stiahnutie. Samotná Meta únik nepotvrdila, no ani nevyvrátila.
„Cieľom spoločnosti Meta je zdieľať najmodernejšie modely umelej inteligencie s členmi vedeckej komunity, aby nám pomohli tieto modely zhodnotiť a zlepšiť. LLaMa bol zdieľaný na vedecké účely v súlade s tým, ako sme zdieľali predchádzajúce veľké jazykové modely,“ uvádza hovorca spoločnosti Meta. „Hoci model nie je prístupný všetkým a niektorí sa pokúsili obísť schvaľovací proces, veríme, že súčasná stratégia uvoľňovania nám umožňuje vyvážiť zodpovednosť a otvorenosť.“
Podobne ako iné prominentné AI systémy, aj LLaMa funguje na báze obrovského množstva kúskov slov. resp. „tokenov“- LLaMa tak prijíma vstup vo forme slov, na základe ktorých dokáže predpovedať ďalšie slová a následne kompletný text. Systém je dostupný vo viacerých verziách. Napríklad verzie LLaMa 65B a LLaMa 33B boli vyškolené na 1,4 bilióna tokenoch, ktoré Meta čerpala z Wikipédie, kníh, akademických článkov a viacerých známych webových lokalít.
Len pre akademické účely
Ako sme už spomenuli vyššie, jazykový model LLaMa bol pôvodne určený len na vedecké účely. Členovia cieľovej komunity k nemu získavali prístup na požiadanie. Širokej verejnosti bol prístup odopretý. „Prístup k modelu sa bude udeľovať na základe individuálneho posúdenia akademikmi,“ uviedla Meta vo februári, kedy bol model predstavený.
Meta v súčasnosti zdôrazňuje dôležitosť spolupráce medzi členmi komunity, pričom apeluje na zdieľanie vedomostí a skúseností v súvislosti s AI. Medzičasom však vo veľkom rozposiela žiadosti o stiahnutie modelu LLaMa z online priestoru.