Úlohou umelej inteligencie (AI) je pomáhať ľudstvu. Nič však netreba preháňať a je dôležité, aby aj AI mala nastavené určité hranice. Presne o to v pondelok požiadala nemecká rada pre etiku, píše portál Živé.sk podľa informácií agentúry DPA.
O AI v posledných mesiacoch počúvame denne. Masívny ošiaľ odštartoval debut platformy ChatGPT, ktorá sa v priebehu okamihov stala najrýchlejšie rastúcou aplikáciou v histórii. Odvtedy vlastnú AI vydal napríklad aj Microsoft, pričom ďalšie podobné systémy sú práve teraz na ceste.
AI nemôže byť viac ako človek
S rastúcou popularitou AI sa však začali objavovať aj predikcie, ktoré boli skôr strašidelné ako ohromujúce. V tomto ohľade môžeme spomenúť napríklad niekoľko zoznamov povolaní, ktoré má AI v budúcnosti nahradiť. A asi aj preto sa objavili ľudia či organizácie, ktoré lobujú za limitovanie AI, resp. za to, aby AI nemala vyššiu hodnotu ako človek.
Do tejto skupiny sa po novom začlenila aj už spomenutá nemecká rada pre etiku. „Používanie umelej inteligencie by malo posilniť ľudský rozvoj, nie ho znižovať,“ prehlásila Alena Buyxová, predsedníčka rady, počas prezentácie správy Človek a stroj. „Umelá inteligencia nesmie nahradiť človeka.“
Nemecká rada pre etiku je nezávislý orgán, ktorý pozostáva z 26 členov menovaných predsedom parlamentu. Jej primárnym zameraním sú etické výzvy, ktoré sa týkajú rôznych tém, vrátane prírodných vied, medicíny či technológií. Rada okrem iného slúži aj ako poskytovateľ poradenstva v špecifických oblastiach. A umelá inteligencia nie je výnimkou.
Nebojuje proti AI, bojuje za ľudské práva
Slová predsedníčky Buyxovej však netreba vnímať ako tvrdý boj proti AI. Práve naopak, rada jej používanie podporuje, pričom tvrdí, že môže pomôcť napríklad pri nedostatku ľudského personálu či presnejšom stanovovaní diagnóz. Zároveň je však toho názoru, že jej právomoci by nemali prekonávať právomoci ľudskej bytosti. Ako príklad možno použiť lekárov a doktorov, ktorí by pri nadmernom pričinení AI mohli prísť o kľúčové zručnosti.
Rada zároveň upozorňuje, že pri používaní AI v štátnej správe by občania mali byť chránení pred diskrimináciou. Ďalej zdôrazňuje, že zamestnanci úradov by sa nemali slepo riadiť rozhodnutiami AI, a že by mal byť zaručený individuálny prístup a rešpektovanie práv dotknutých osôb. „AI nemôže nahradiť ľudskú inteligenciu, zodpovednosť a vyhodnocovanie,“ povedal podpredseda nemeckej rady pre etiku, Julian Nida-Rümelin.