Doručovanie balíkov kuriérmi sa v budúcnosti môže stať zabudnutou praktikou. Spoločnosť Wing, ktorá patrí pod rovnakú materskú firmu ako Google, Alphabet, totiž testuje nový systém doručovania balíkov za pomoci dronov. Téme sa venuje denník Pravda.
Doručovanie balíkov dronmi sa aktuálne zdá byť bližšou budúcnosťou ako jazda na autonómnych, resp. samojazdiacich vozidlách.
Spoločnosť Wing sa okrem vývoja komerčných dronov zameriava aj na tzv. big data (veľké dáta). Doručovanie zásielok pomocou dronov aktuálne testuje na pôde Austrálie. Konkrétne v meste Logan denne doručí až tisíc zásielok denne. Väčšina z týchto zásielok obsahuje potraviny, hotové jedlá či napríklad kávu. Okrem Austrálie rozbieha testy aj v Írsku, konkrétne v okolí Dublinu.
Tri kľúčové faktory
Úspešná sieť dronov na doručovanie zásielok je založená na troch kľúčových faktoroch, a to dronoch, heliportoch slúžiacich na pristávanie a nabíjanie, ako aj staniciach pre nakladanie zásielok. Firmy, ktoré chcú využiť tento spôsob doručovania, musia rátať s nemalou počiatočnou investíciou. Wing totiž do každého takéhoto podniku musí nainštalovať príslušnú stanicu. Bez nej prevádzka služby nie je možná.
Investícia sa ale môže vyplatiť. Doručovanie zásielok dronmi je oveľa rýchlejšie a menej náchylné na oneskorenia. Okrem toho dronom netreba platiť mzdu, čo firmám v dlhodobom časovom horizonte môže ušetriť náklady. Samozrejme, treba rátať s tým, že aj prevádzka a údržba dronov niečo stojí.
Drony sú len polovica úspechu
Vyššie sme spomenuli, že Wing okrem dronov pracuje aj s big data. Dá sa povedať, že tieto dáta tvoria polovicu úspechu obchodného modelu firmy, a to preto, lebo sú potrebné na navrhnutie efektívnej, spoľahlivej a predovšetkým bezpečnej platformy na kontrolu vzdušného priestoru a koordináciu dronov.
Niektorým sa to môže zdať ako sci-fi, no Wing v dronoch vidí budúcnosť doručovateľských služieb. Alphabet má v úmysle do 12 mesiacov doručovať dronmi až milión zásielok ročne.