8. marec drvivá väčšina z nás vníma ako Medzinárodný deň žien. Tento dátum má však ešte jedno významné špecifikum. Značí totiž výročie debutu druhého počítača IBM, menovite model XT. Po dizajnovej stránke síce neuchvátil, avšak priniesol iné vylepšenia, ktoré sú viac či menej aktuálne dodnes. Téme sa venuje server Živě.cz.
V tom čase ľudia model XT nevnímalo ako ktovieakú veľkú novinku. Oproti svojmu predchodcovi, ktorý debutoval dva roky predtým, neponúkal žiadny výkon na vyše, nakoľko mal ten istý procesor, a to Intel 8088 s taktom 4,77 MHz. Mal však viac pamäte, a to 128 kB oproti 16 kB.
Pevný disk, viac konektorov a nový systém
XT sa do histórie zapísal inými kvalitami. Priniesol napríklad vstavaný pevný disk (HDD) s kapacitou 10 MB. Pôvodný model ním nedisponoval. HDD sa dalo zakúpiť len samostatne.
Čo sa týka portov a konektorov, XT stratil konektor pre kazetovú mechaniku, keďže tá sa na trhu neuchytila. Zvýšil sa však počet ISA slotov (pre karty), a to z päť na osem, čo bola zásadná inovácia. Ovládače pre FDD, HDD a grafickú kartu boli zvlášť. Ak chce používateľ paralelné alebo sériové porty pre pripojenie tlačiarne a ďalších periférií, musel mať kartu. Inými slovami, XT mal v porovnaní s predchodcom oveľa bohatšiu a benevolentnejšiu konektorovú výbavu.
Dôležitú úlohu zohral aj nový operačný systém DOS 2.0, nakoľko zvýšil kapacitu 5,25“ disket zo 160 a 320 kB na 180 a 360 kB. Okrem toho priniesol aj podporu pre už spomenutý pevný disk.
Predával sa len 4 roky
Žiaľ, XT sa pri živote dlho neudržal. Predával sa len štyri roky, a to do apríla 1987. Pred koncom ho nezachránil ani rok 1985, kedy IBM vydalo klávesnicu s novým typom rozloženia kláves. Táto inovácia položila základ pre moderné klávesnice, ktoré používame aj dnes.
A za koľko sa takýto počítač predával? Treba mať na pamäti, že v tom čase počítače neboli bežnou vecou, a teda boli relatívne drahé. Konkrétne IBM PC XT sa predával za 4 995 dolárov. Ak zarátame infláciu, čiastka sa šplhá až na 15 000 dolárov, teda zhruba 14 300 eur.