Čína sa neustále snaží o posilnenie a zefektívnenie svojho vesmírneho výskumu tak, aby stíhala za konkurenciou zo Západu. Jej vstupenkou medzi velikánov má byť raketa Čchang-čeng 9 (CZ-9), ktorá má figurovať ako jedna z najväčších vesmírnych lodí na svete. Kapacitami sa má dokonca vyrovnať Muskovej lodi Starship, informuje server Universe Today.
Raketa CZ-9 bude skutočné monštrum, o čom svedčia nielen čerstvo zverejnené fotografie, ale aj uvažované kapacity. Na nižšiu orbitu Zeme vraj bude schopná dopraviť až 150 000 kg nákladu.
China Academy of Launch Vehicle Technology (CALT) začiatkom tohto mesiaca informovala, že úspešne dokončila konštrukciu prvej palivovej nádrže. Okrem tejto novinky zverejnila aj niekoľko fotografií, ktoré vyobrazujú túto nádrž, ako aj niekoľko ďalších komponentov pre CZ-9. Všetky z nich sú priam obrovské.
Čína vytrela konkurencii zrak
Nádrž pre čínsku raketu má priemer 10 metrov, čo z nej robí najväčšiu palivovú nádrž, akú Čína doposiaľ vyvinula a vyrobila. Je dokonca väčšia ako tá, ktorú používa raketa Starship (9 metrov) či Space Launch System od NASA (8,4 metra).
Medzi zvyšnými komponentami zachytenými na fotografiách si môžeme všimnúť integrovaný prechodový prstenec, vzorku tzv. „melonového lístka“ a horný i dolný prstenec nádrže.
„Konštrukcia skladovacej nádrže s veľkým priemerom je dôležitou súčasťou rakety a jej priemer priamo ovplyvňuje nielen priemer rakety, ale aj jej nosnosť a rozsah,“ prehlasuje CALT.
Veľa premenných
Zväčšenie priemeru nádrže na 10 metrov nebola žiadna jednoduchá úloha. Väčšie rozmery znamenajú, že nádrž musí byť dostatočne pevná na to, aby sa do nej zmestil väčší objem pohonnej látky, no zároveň musí byť dostatočne tenká a ľahká, aby sa minimalizovala výsledná hmotnosť rakety pri štarte.
Zväčšenie priemeru nádrže na 10 metrov jasne ukazuje, aký pokrok Čína učinila v oblasti spracúvania materiálov a výroby.
Tvrdá práca nekončí
Napriek tomu však krajinu čaká ešte mnoho výziev. Chce totiž, aby jej raketa bola schopná nielen úspešného vzletu, ale aj pristátia, čo si vyžaduje dodatočný výskum a vývoj.
Ako píše server SpaceNews, raketa má svoj prvý testovací let absolvovať v roku 2027. Čo sa týka prvého oficiálneho štartu, ten je momentálne naplánovaný na rok 2030.