Umelá inteligencia (AI) je aktuálne jednou z najviac diskutovaných tém. A niet sa čo čudovať. Takmer každý deň sa v tejto oblasti deje niečo nové a zaujímavé. Výnimkou nie je ani dnešok, kedy sa dozvedáme o novom AI systéme, ktorý dokáže čítať ľudské myšlienky a reprodukovať ich v podobe obrázkov, a to aj vo vysokej kvalite, informoval server Vice.
Prvá zmienka o tomto systéme, ktorý pôsobí ako zo sci-fi filmu, pochádza ešte z decembra. V tom čase bol na vedeckej stránke BioRxiv publikovaný dokument, ktorý popisuje rekonštrukciu obrázkov na základe modelu využívajúceho latentnú difúziu.
Mozog ako štetec a plátno
Latentnú difúziu možno v tomto prípade poňať ako model mapujúci dáta fMRI (funkčná magnetická rezonancia). Tieto dáta sú potom spracované a doplnené o šum za použitia tzv. difúzneho procesu. Napokon vedci dekódujú textovú reprezentáciu spomenutých fMRI signálov a použijú ju ako vstup na vytvorenie konečného obrázku.
Znie to zložito, no v skratke ide o systém, ktorý skenuje obrazy v ľudskej mysli a rekonštruuje ich do skutočných obrázkov. V niektorých prípadoch sa vedcom podarí vygenerovať výstupy vo vysokej kvalite, no tomu predchádza dodatočné trénovanie a dolaďovanie modelov. To predstavuje nemalé obmedzenie, nakoľko trénovanie AI modelov je časovo náročný proces.
Silnejšie stimuly, vyššia kvalita
Vedcom sa taktiež podarilo zistiť, že existuje vzájomný vzťah medzi podnetmi pre ľudský mozog a šumom, ku ktorému v mozgu následne dochádza. V zásade platí, že čím silnejší je stimul, tým vyšší je šum v mozgu. A práve väčší objem šumu je kľúčovým faktorom pri rekonštrukcii obrázkov vo vysokej kvalite.
Úspešné vytváranie obrázkov na základe latentnej difúzie posúva potenciál AI na úplne novú úroveň. Nie je vylúčené, že v budúcnosti bude pomáhať aj v úzko špecializovaných odboroch, ako je napríklad neuroveda.
Toto však nie je prvýkrát, čo mozgové vlny dokázali vytvoriť skutočné obrázky. Ešte v roku 2014 šanghajský umelec Jody Xiong použil bioesnzory EEG na prepojenie šestnástich ľudí s postihnutím s balónmi obsahujúcimi rôzne farby. Tí potom len za použitia svojho mozgu dokázali primäť jednotlivé balóny k prasknutiu, čím vytvorili vlastné obrazy.