V posledných týždňoch sa vo svete technológií najčastejšie rozoberá téma umelej inteligencie. A niet sa čo čudovať. Búrlivé diskusie a veľkolepé predstavenia gigantov do istej miery podnietil debut četbota ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Ten sa stal obľúbený nielen medzi bežnými ľuďmi, ale napríklad aj študentmi a ako ukázal nedávny prieskum, aj zamestnancami.
ChatGPT debutoval v novembri minulého roka. Netrvalo dlho a stala sa z neho najrýchlejšie rastúca aplikácia v histórii. 100 miliónov aktívnych mesačných používateľov mal na konte len dva mesiace od svojho predstavenia. „Za 20 rokov sledovania internetového priestoru si nepamätáme rýchlejší rast spotrebiteľskej internetovej aplikácie,“ hovoria analytici švajčiarskej banky UBS.
Četbot si svoju popularitu získal najmä vďaka špičkovým kapacitám a schopnosti ľudsky reagovať na rôznorodé otázky. Vo veľkom je používaný aj napriek tomu, že v rámci udalostí po roku 2021 má obmedzené znalosti.
Pomáha študentom aj zamestnancom
Nedávno sme vás prostredníctvom samostatného článku informovali, že četbota začali zakazovať viaceré univerzity. Dôvod? Študenti využívali ChatGPT na písanie úloh a seminárnych prác. Profesori tak museli zakročiť – zakázali používanie četbota a vyvinuli nový verifikačný systém, ktorým kontrolujú originalitu školských prác.
Nový prieskum profesionálnej sociálnej siete Fishbowl, na ktorý upozornil server pc.sk, však ukázal, že četbotom si čoraz častejšie pomáhajú aj zamestnanci na rôznych pracovných pozíciách, a to bez vedomia nadriadenej osoby.
Až 70 % z necelých 12 000 respondentov sa priznalo, že si pri riešení pracovných úloh pomáhajú umelou inteligenciou. Na otázku, či o tom vedia ich nadriadení, až 68 % respondentov odpovedalo záporne.
Je šikovná, no nie dokonalá
Všetky tieto zákazy a prieskumy jasne ukazujú, akú dôležitú úlohu zohráva umelá inteligencia v našich každodenných životoch. Spoliehame sa na ňu pri zábave, spoliehame sa na ňu pri štúdiu, spoliehame sa na ňu pri práci. To však nemusí vždy padnúť na úrodnú pôdu – hoci AI za posledné obdobie značne pokročila, od dokonalosti má ďaleko. Inými slovami, ak si aj vy pomáhate umelou inteligenciou, vždy radšej aspoň trochu zapojte aj vlastnú hlavu.