V posledných mesiacoch toho o ChatGPT, umelej inteligencii (AI) od spoločnosti OpenAI, počúvame celkom hojne. A niet sa čo čudovať. Ide totiž o technológiu tak pokročilú, že sa jej chce vyrovnať aj Google. Má však aj temnejšie stránky, čo na vlastnej koži pocítili napríklad profesori na vysokých školách.
ChatGPT je četovací robot, ktorý na základe znalostí získaných strojových učením dokáže odpovedať na rôzne otázky. Považuje sa za veľmi pokročilú technológiu, a teda bolo skutočne len otázkou času, kým sa nájde niekto, kto ju bude chcieť zneužiť.
Prekvapivo, medzi prvými boli študenti univerzity v Bangalúre v Indii. Tí totiž začínali využívať AI na písanie domácich úloh, referátov i seminárnych prác, píše portál Živě.cz na základe informácií MySmartPrice.
Hrozí vylúčenie zo štúdia
Sanjay Chitnis, univerzitný dekan, preto vydal formálne stanovisko, ktorým zakázal používanie ChatGPT. Zákaz, ktorý oficiálne platí od 1. januára, sa však vzťahuje aj na iné formy AI, vrátane Github Copilot alebo Blackbox.
Profesori si vymysleli dokonca aj ochranný systém, akým chcú detegovať prípadných podvodníkov. Študentov jednoducho požiadajú o reprodukciu určitého textu, aby si overili, či pochádza alebo nepochádza z ich vlastnej hlavy. V prípade pristihnutia vraj študentovi hrozí vylúčenie zo štúdia. Je teda očividné, že indickí profesori berú túto záležitosť vážne.
Zákazy vydávajú aj iné krajiny
A nie je to len India. Používanie ChatGPT majú študentom zakazovať aj školy vo Francúzsku a USA. Napríklad na území amerického New Yorku vydalo zákaz používania ChatGPT samotné ministerstvo školstva.
ChatGPT je bez akýchkoľvek pochýb veľmi zaujímavá technológia s obrovským potenciálom. Je však zrejmé, že ju je potrebné kontrolovať a regulovať, a to predovšetkým v akademickej sfére.
Aký je váš názor na súčasný rapídny pokrok umelej inteligencie?