Jedným z hlavných lákadiel nedávno predstaveného Galaxy S23 Ultra je jeho hlavný fotoaparát s rozlíšením 200 Mpx. Samsung toho v súvislosti s novým objektívom a jeho masívnym rozlíšením sľuboval mnoho, predovšetkým z hľadiska výkonu v zhoršených svetelných podmienkach či kvality detailov. Ako však ukázal nedávny test tímu z DxOMark, vysoké rozlíšenie nemusí automaticky zaručovať úspech.
Samsung pri Galaxy S23 Ultra použil 1/1,3-palcový snímač ISOCELL HP2 s pixelmi o veľkosti 0,6 μm. Štandardne však nefotí pri plnom rozlíšení 200 Mpx. Namiesto toho využíva technológiu Tetra2pixel, ktorá ponúka dva formáty spájania pixelov (pixel-binning). Prvým formátom je 4 : 1, pri ktorom snímač produkuje 50 Mpx fotografie, druhým 16 : 1, pri ktorom plné rozlíšenie zredukuje na 12,5 Mpx.
Objektív je to naozaj kvalitný, o čom sme sa mali možnosť presvedčiť aj na vlastné oči. Podľa odborníkov z DxOMark však nepatrí medzi tú najvyššiu špičku.
Obsadil 10. priečku
Galaxy S23 Ultra v teste získal 140 bodov, čo ho zaraďuje na 10. priečku najlepších foto smartfónov na trhu. Túto priečku zdieľa s dvoma ďalšími smartfónmi, a to Google Pixel 7 a Vivo X90 Pro+.
V rámci štandardného fotenia obstál veľmi dobre. Získal 132 bodov, čo je len 13 bodov za aktuálne najlepším foto smartfónom (Huawei Mate 50 Pro). Vďaka dvom teleobjektívom sa mu náramne darilo aj v oblasti zoomu, kde získal 141 bodov.
Obecne si Galaxy S23 Ultra viedol dobre vo všetkých testovaných kategóriách, vrátane videa a bokeh efektu. Mierne však zaostával pri náhľade, resp. rozdiele medzi náhľadom fotoaparátu a reálnou výslednou snímkou. Ten bol podľa DxOMark príliš citeľný, a preto smartfón v tejto kategórii na lídra (iPhone 14 Pro Max) stráca až 18 bodov.