Čínski výrobcovia smartfónov majú na krku ďalší veľký škandál. Podľa novej štúdie, o ktorú sa postarala univerzita v Edinburgu spoločne s Trinity College v Dubline, majú smartfóny viacerých obľúbených čínskych značiek zbierať a zdieľať údaje o používateľoch bez ich vedomia či súhlasu. Téme sa venuje server Gizmochina.
Štúdia tvrdí, že spyware sa nachádza v zariadeniach OnePlus, Xiaomi aj Oppo, a to vo forme rôznych systémových aplikácií. Tieto aplikácie aktívne zhromažďujú a odosielajú viaceré citlivé informácie, vrátane polohy, profilu používateľa, súradníc GPS, vzoru používania aplikácií či histórie hovorov alebo SMS správ. Robiť tak majú dokonca aj v prípade, že používateľ odmietne využívanie analytických funkcií a nevyužíva cloudové úložisko, resp. zálohovanie na cloud.
Toto všetko majú zariadenia robiť bez vedomia či súhlasu používateľa.
Čína je prísnejšia
Konkrétne sa štúdia vzťahovala na Čínu, nakoľko tu má Android viditeľne dominantné postavenie (70 % podiel na trhu). Ostatných trhov sa to týkať nemusí, no môže.
Výsledky hovoria, že postupy zhromažďovania údajov sa nemenia ani po opustení krajiny. Pravdepodobne sa to však týka len modelov, ktoré sú zakúpené na území Číny.
Čínske verzie smartfónov majú oveľa viac predinštalovaných aplikácií ako globálne verzie. Taktiež si vymáhajú mnohonásobne viac oprávnení – v porovnaní s Európou až 10-násobne.