Dá sa povedať, že Samsung so svojím novým Galaxy S23 Ultra trafil klinec po hlavičke. Po dizajnovej stránke síce zariadenie neponúka nič nové, no dôležité je najmä to, čo sa deje pod kapotou. A že sa tam toho deje naozaj veľa. Čerstvo predstavená vlajková loď sa totižto oficiálne stala najrýchlejším, resp. najvýkonnejším Android smartfónom na svete, informoval venuje server SamMobile.
Posledné roky to Samsung v oblasti výkonu radu Galaxy S veľmi nevychytával, najmä čo sa týka európskeho trhu. Expedoval sem totiž varianty vybavené čipom Exynos, ktorý bol v porovnaní s konkurenciou (Qualcomm Snapdragon) vždy o čosi pomalší a menej úsporný, hoci občas vedel prekvapiť.
Tento rok však nastala zmena. Samsung na všetky trhy vrátane Európy uviedol len modely vybavené čipom Snapdragon, no nie len tak hocijakým. Rad Galaxy S23 poháňa Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy, teda exkluzívna verzia SD 8 Gen 2 pre Samsung.
Galaxy S23 Ultra je novým šampiónom
Tento čip sľubuje nielen vyšší čistý výkon, ale aj lepšiu úspornosť a kvalitnejšiu optimalizáciu, nakoľko je navrhnutý špeciálne pre zariadenia Samsung.
A zdá sa, že to naozaj neboli len prázdne slová. Používateľ Golden Reviewer totižto na Twitter zavesil príspevok, v ktorom ukazuje výsledky testovania Galaxy S23 Ultra v platforme Geekbench.
Nás konkrétne zaujíma skóre dosiahnuté v rámci testovania výkonu na jedno jadro. Ako môžete vidieť, vyšplhalo sa na 1 604 bodov, čo je nový svetový rekord. Žiadnemu inému Android zariadeniu sa totižto doposiaľ nepodarilo prekonať túto hranicu. Inými slovami – Galaxy S23 Ultra je najvýkonnejším Android smartfónom v histórii.
V čom je rozdiel?
Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy ponúka v porovnaní s originálom len hŕstku vylepšení, no každá z nich sa ráta. Napríklad architektúra je identická (1x Cortex-X, 2x Cortex-A715, 2x Cortex-A710 a 3x Cortex-A510). Rozdiel nájdeme napríklad pri frekvencii grafického procesora, ktorá v prípade SD 8 Gen 2 for Galaxy dosahuje 719 MHz (oproti 680 MHz), uvádza Sportskeeda. Ďalším rozdielom je maximálna taktovacia frekvencia CPU (2 až 3,36 GHz oproti 2 až 3,1 GHz).