Začiatkom októbra 2021 sme sa konečne dočkali vydania Windows 11. Aktuálne najnovšia generácia operačného systému debutovala vyše 6 rokov po prvej verzii Windows 10. Mnohí tak očakávali značné vylepšenia, a to nielen po dizajnovej, ale aj výkonnostnej stránke. Toho prvého sme sa dočkali, no na to druhé stále čakáme.
Windows 11 od samého začiatku vychvaľovali, okrem Microsoftu, aj iné veľké mená. Nájdeme medzi nimi napríklad Intel, svetoznámeho výrobcu čipov. Ten počas podujatia Architecture Day 2021 deklaroval, že Windows 11 bol optimalizovaný tak, aby dokázal čo najefektívnejšie využiť kapacity vtedy čerstvých procesorov Alder Lake.
Podobné slová vyšli aj z úst Microsoftu. Podľa neho bol Windows 11 vyvinutý spôsobom, aby dokázal vyťažiť maximum z dostupného hardvéru. K tomuto tvrdeniu doložil aj vysvetlenie, ako to plánuje docieliť.
Dobehnúť dokázal, predbehnúť nie
A naozaj nezavádzal. Windows 11 sa s každou aktualizáciou približoval k Windows 10 čoraz viac a viac, až ho napokon dobehol. Stále ho však akosi nedokáže prekonať. Hoci je pravda, že v niektorých oblastiach si Windows 11 v porovnaní s predošlou generáciou vedie lepšie, nájde sa aj nemálo oblastí, v ktorých je to presne naopak, píše Neowin.
Ako dôkaz môžu poslúžiť záznamy z viacerých benchmarkov. Napríklad v PugetBench 0.93.3 a Photoshop 23.5.1 dokázal Windows 11 zdolať svojho predchodcu, hoci len veľmi tesne. V prípade UL Procyion 2.1 Photo Editing zase zvíťazil Windows 10.
A čo taký výkon v hrách? Aj ten sa pri Windows 11 dočkal nejakých tých vylepšení. Windows 10 však ani napriek svojmu veku nezaostáva. Staršia generácia si viedla lepšie pri tituloch ako Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Gear Tactics a Dirt 5. Windows 11 ju prekonal len pri Horizon Zero Down a CS:GO.
Ak používate Windows 11 a trápi vás slabší výkon v hrách, môžete skúsiť dve „finty“, ktoré odobril aj samotný Microsoft. Prvou je deaktivácia Integrity pamäte, druhou deaktivácia Virtual Machine Platform. Podrobný návod, ako tieto funkcie vypnúť, nájdete v tomto článku.