Vedeli by ste si predstaviť dobu, v ktorej by sme klávesnice v našich smartfónoch ovládali „ťukaním“ prstov do prázdna? Presne k takejto budúcnosti totižto smeruje výskumný tím zo Stanford University. Konkrétne experimentuje s „inteligentnou kožou“, ktorá dokáže monitorovať pohyby svojho nositeľa za použitia umelej inteligencie (AI) a strojového učenia, píše server MobilMania.cz na základe informácií Tech Xplore.
Inteligentnú kožu možno poňať ako materiál, ktorý si jednoducho nastriekate na ruky a následne rozotriete, podobne ako krém či penu na holenie. Na danom mieste sa následne vytvorí tenká pružná vrstva, ktorá vyplní aj záhyby pokožky, a tým pádom dokáže efektívne kopírovať pohyby rúk.
Táto vrstva pozostáva z niekoľkých miliónov zlatom a striebrom potiahnutých nanodrôtov v polyuretánovom základe. Okrem toho obsahuje aj malé snímače, ktoré odosielajú dáta o pohybe centrálnej jednotke, respektíve NPU, ktorá ich premení na konečný úkon. O prepojenie pokožky so smartfónom sa stará technológia Bluetooth Low Energy.
Ako pozná, čo chcem stlačiť?
To, akú klávesu chcete stlačiť, systém vyhodnocuje na základe miest, kde sa nanovlákna pri konkrétnom pohybe ohýbajú alebo naťahujú. Informácie o pohybe sú následne odoslané centrálnej jednotke, ktorá sa pokúsi stisnúť požadovanú klávesu.
Sprej sa tak strieka na časť predlaktia, vonkajšie zápästie a prsty. Okrem toho je potrebné mať na ruke prilepený malý bezdrôtový modul, ktorý zahŕňa všetky ostatné komponenty potrebné na správny komunikačný proces (doska plošných spojov, batéria a ďalšie). Akonáhle s písaním skončíte, stačí modul jednoducho odlepiť a inteligentnú pokožku zmyť pomocou mydla.
Pokožku treba najskôr naučiť
Pochopiteľne, aby bola interpretácia pohybov presná a spoľahlivá, budete musieť najskôr používať šablónu vytlačenú na papieri, ktorú si môžete položiť na akýkoľvek rovný povrch (najlepšie na stôl). Na túto šablónu následne „na nečisto“ píšete ľubovoľné slová. Systém v tomto procese sleduje vaše pohyby a postupne sa ich učí správne interpretovať.
Technológia je to naozaj zaujímavá a fascinujúca. Na jej komerčnú dostupnosť si však ešte chvíľu počkáme. Stále je tu totiž mnoho nezodpovedaných otázok, ako napríklad tá, či je inteligentná koža bezpečná na dlhodobé používanie, teda či nemôže poškodiť pokožku, na ktorú sa nanáša.