Začiatkom roku 2022 sme mysleli, že pandemická kríza bola jediná, ktorá nás bude v prichádzajúcom roku strašiť. Vysoká inflácia však hneď začiatkom roka naznačila iný vývoj. Takto vyzeral slovenský internet v roku 2022.
Uplynulý rok bol náročnejší, ako by sme si želali. Našťastie, virtuálnym Slovenskom tieto hrozby a krízy až tak neotriasli, aj keď sa v ňom tiež prejavili.
Internet na Slovensku stále rastie
Rok 2022 bol turbulentný v registráciách a výmazoch domén. Napriek tomu celkový počet .sk domén oproti predošlému roku 2021 opäť vzrástol a pribudlo tak množstvo nového obsahu a služieb.
Pomer obľúbenosti domácej domény je na slovenskom internete oproti priemeru okolitých krajín, dokonca Európy, ďaleko vyšší.
Zatiaľ čo európsky priemer je niečo nad 50 %, až 72,4 % všetkých domén zaregistrovaných Slovákmi má koncovku .sk. Zvyšných 28 % tvoria ostatné ccTLD a tiež gTLD ( .com / .org / .info a podobne).
Druhá najčastejšia koncovka vyberaná Slovákmi má len 8 % podiel.
Zaujímavé je, že aj keď je Slovensko malá krajina, .sk doména je podľa počtu zaregistrovaných domén 51. najväčšia z celkového počtu 340 domén najvyššej úrovne pre krajiny (ccTLD) na svete.
TikTok valcuje slovenský internet
Sociálna sieť TikTok je stále obľúbenejšia nielen medzi bežnými používateľmi, ale aj firmami. Počet jej používateľov na Slovensku dosiahol v novembri minulého roka hranicu 1 milióna. Po Facebooku a Instagrame tak ide o tretiu najobľúbenejšiu sociálnu sieť. Štvrtú a piatku priečku obsadil LinkedIn a Twitter.
Slováci najradšej využívajú e-mailovú komunikáciu
Počas pandémie si veľa z nás musela zvyknúť na nový štýl komunikácie, ktorý prebiehal v prevažnej miere virtuálnymi kanálmi. Po uvoľnení protipandemických opatrení virtuálne aktivity síce poklesli, niektoré však ostali v obľúbenosti aj naďalej.
Videohovory ostávajú aj naďalej štandardom, no používanie e-mailov dokonca vzrástlo a to natoľko, že prekonalo aj sociálne siete, internetové bankovníctvo či nakupovanie cez internet.
Slovenské organizácie čelia stále väčšiemu množstvu kyberútokov
Vedeli ste, že slovenské organizácie musia čeliť v priemere až 800 kybernetickým útokom týždenne? Najčastejším typom malvéru, ktorý napáda slovenské organizácie, je ransomvér.
Ďalšími hojne využívanými škodlivými softvérmi sú napríklad Infostealer, ktorý kradne údaje zo zariadení, Cryptominer, ktorý zneužíva výkon na ťažbu kryptomeny či Botnet, ktorý zneužíva výkon najmä na hromadné útoky.
Prekvapivý je však fakt, že aj napriek vojnovému konfliktu na Ukrajine predstavoval počet kybernetických útokov z Ruska len 5 %. Až takmer polovica útokov pochádzala z USA.
Zaujíma vás sledovanie priebehu kybernetických útokov? Pozrite sa na túto interaktívnu mapu od Checkpointu.
Ďalších zaujímavých štatistík slovenského internetu je naozaj mnoho. Zaujíma vás, čo Slováci vyhľadávali najčastejšie, aké sú ich najobľúbenejšie heslá, akí sú najpopulárnejší slovenskí influenceri či rôzne iné zaujímavosti o doménach a slovenskom internete? Prečítajte si Výročnú správu o Internete na Slovensku, ktorú spracovala spoločnosť SK-NIC.sk.